Jak jsme vám slíbili těsně po nominačním odpoledni na letošní Ceny Thálie, o jehož výsledcích jsme informovali jako jedno z prvních médií vůbec, vracíme se ještě jednou k nominacím na tuto prestižní divadelní cenu udílenou každoročně Hereckou asociací za mimořádné jevištní výkony v uplynulém roce.
Dnes se již budeme věnovat pouze kategorii muzikálu, operety a jiného hudebně dramatického žánru. U každého ze čtveřice nominovaných v našem článku naleznete nejen jeho komentář, ale také zdůvodnění komise, proč byl který umělec vybrán. Připomínáme, že odborná porota pro muzikálovou kategorii zasedá v tomto složení:
Předseda: Zdeněk Barták
Členové: Jiří Horký, Eduard Krečmar, Ivan Misař, Jolana Nováková, Gustav Oplustil, Luboš Šterc a Ivan Zelenka.

MUZIKÁL ŽENY

BÁRA BASIKOVÁ
Role: Johanka z Arku
Představení: Johanka z Arku
Divadlo Kalich Praha

Stanovisko odborné poroty:
Bára Basiková se po několika dalších inscenacích vrátila k roli Johanky z Arku. Nové zpracování muzikálu klade na hlavní představitelku zvýšené nároky, které Basiková zvládá ve všech bodech na vysoké úrovni. Zejména v závěrečných scénách odvádí vynikající práci.

Sama umělkyně po tiskové konferenci prohlásila: „Už samotnou nominaci na Cenu Thálie beru jako obrovské ocenění, kterého si velmi vážím. Snad se mohu domnívat, že jde o ohodnocení mé práce nejen na Johance, ale i za celých patnáct let, kdy se věnuji muzikálovému divadlu, a sbírám tak zkušenosti, které se, doufám, do mé poslední role promítly. Je příjemné, když si vás někdo všimne. Mému výkonu ale zásadně pomáhá kolektiv divadla. Jsou tu fantastičtí herci a zpěváci, se kterými se mi výborně hraje. Jsem šťastná, že máme v Divadle Kalich tak výborný tým,“ dodává Basiková.

MARKÉTA TALLEROVÁ
Role: Lola Blau
Představení: Dnes večer: Lola Blau
Divadlo F.X. Šaldy Liberec

Stanovisko odborné poroty:
Markéta Tallerová odvádí po všech stránkách dokonalý výkon v dramaturgicky přínosném komorním muzikálu. Její herecký výkon nepostrádá napětí a potřebnou gradaci a herečka se vypořádává bez problémů i se všemi písněmi.

Pro Markétu Tallerovou se jedná již o třetí nominaci na Cenu Thálie: „Ta euforie při vyhlášení nominací je vždycky stejná. I když poprvé je to samozřejmě neuvěřitelnější. Teď už si říkám – aha, ono to jde, aby i na oblasti si nepříliš mediálně známého umělce někdo všiml. Přestože už jsem v několika muzikálech hrála, role Loly Blau, židovské zpěvačky, která začíná svou kariéru v době 2. světové války, je výjimečná v tom, že jsem na jevišti téměř sama a nezpívám jako obvykle čtyři nebo pět písniček, ale dvacet,“ popisuje náročnost své role Markéta Tallerová.

Širší nominace:
Michaela Badinková – role Sugar Kane v inscenaci Sugar (Divadlo Pod Palmovkou Praha)
Petra Hřebíčková – role Martina v inscenaci Kudykam (Státní opera Praha)
Jana Musilová – role Baronka von Waldstätten v inscenaci Mozart! (Městské divadlo Brno)
Jolana Smyčková – role Káča v inscenaci Divotvorný hrnec (Severočeské divadlo opery a baletu Ústí nad Labem)
Lucia Šoralová – role Johanka v inscenaci Johanka z Arku (Divadlo Kalich Praha)
Eva Zbrožková – role Dolly Leviová v inscenaci Hello Dolly! (Národní divadlo moravskoslezské Ostrava)

MUZIKÁL MUŽI

PETR GAZDÍK
Role: Jean Valjean
Představení: Les Misérables (Bídníci)
Městské divadlo Brno

Stanovisko odborné poroty:
Petr Gazdík projevil už mnohokrát své kvality ve významných muzikálových rolích. Jeho zpěv zní v mnoha barevných odstínech. V roli Jeana Valjeana znovu prokazuje své výborné pěvecké i herecké schopnosti.

Ke své nominaci Petr Gazdík říká: “Domnívám se, že pro každého herce, tedy i pro mě, je podobné ocenění jakýmsi zhmotněním jeho práce, která má jinak reálnou hodnotu pouze v okamžiku svého vzniku – při představení. Tak jako architekt může po desetiletí chodit ke stavbě již navrhnul, herec už druhý den může pouze vzpomínat na atmosféru, pocity z předešlého večera… Nominace na Cenu Thálie je pro mě tedy alespoň částečně uchopitelnou připomínkou toho, jaká je a byla má herecká práce a jaké bylo její vnímání mezi ostatními divadelníky…”

DANIEL HŮLKA
Role: Dracula
Představení: Dracula
Divadlo Hybernia Praha

Stanovisko odborné poroty:
Daniel Hůlka se po letech vrátil k jedné ze svých nejúspěšnějších muzikálových rolí a prokázal, že nic neztratil na svém pěveckém a hereckém projevu a patří znovu k nejsvětlejším bodům náročné inscenace.

I Dana Hůlku samozřejmě pozornost odborné komise potěšila: „Nominace mě zastihla v plné práci, kdy se připravuji na úlohu Barona Prášila. Během své umělecké dráhy jsem hrál nespočet krásných rolí, ale dvě povyšuji nad ostatní – Jekylla a Draculu. Dracula mi otevřel cestu do světa muzikálu a po letech a s větší životní zkušeností jsem se k němu zase vrátil. Proto jsem rád, že jsem byl nominován právě za roli, která mě provází téměř celým uměleckým životem.“

Širší nominace:
Vojtěch Dyk – role Kudykam v inscenaci Kudykam (Státní opera Praha)
Jan Sklenář – role Ignác v inscenaci Ještěři (Klicperovo divadlo Hradec Králové)
Radek Valenta – role Jerry/Dafne v inscenaci Sugar (Divadlo Pod Palmovkou Praha)
Josef Vojtek – role Dracula v inscenaci Dracula (Divadlo Hybernia Praha)
Marián Vojtko – role hrabě Bolo Baranski v inscenaci Polská krev (Hudební divadlo Karlín)
Aleš Voráček – role Adam ptáčník v inscenaci Ptáčník (Jihočeské divadlo České Budějovice)

Připomínáme, že slavnostní předání Cen Thálie můžete sledovat na ČT1 20. března 2009 od 20 hodin. Průvodcem večera bude opět herec, dramatik a režisér Antonín Procházka.

V materiálu jsou využity citace z oficiální tiskové zprávy Herecké asociace a z tiskových zpráv MdB a Divadla Kalich.

Foto:
1) Josef Hrubý – předseda muzikálové odborné poroty Zdeněk Barták v rozhovoru pro náš magazín
2) Josef Hrubý – Johanky (vedle nominované Báry Basikové se v širších nomimacích objevila i Lucia Šoralová)
3) Divadlo F.X. Šaldy Liberec – Markéta Tallerová jako Lola Blau
4) Jef Kratochvil – Petr Gazdík v inscenaci MdB Les Misérables
5) Marek Navrátil – Daniel Hůlka, návrat Draculy