Hned dvě mimořádné události čekají příznivce moderního hudebního divadla. Dnes a zítra to budou na scéně Hudebního divadla v Karlíně dvě představení galavečeru v rámci festivalu Tanec Praha 2009 a rovněž ode dneška se diváci mohou vypravit i na slovenský původní hop hopový muzikál Príbeh ulice.

GOOD MORNING, MR.GERSHWIN
Prestižní Tanec Praha, Mezinárodní festival současného tance a pohybového divadla, přivítá česká metropole letos už po jednadvacáté. Jeho předobrazem se stala týdenní přehlídka Tanec dětem. Dnešním a zítřejším galavečerem na jevišti karlínského divadla začíná hlavní část festivalu, který potrvá až do 26.června. Jeho hlavními dějišti budou pražské scény Divadla Archa, Ponce a O2 Areny, ale dění se dotkne i řady dalších českých měst, jako je Brno, Pardubice, Plzeň, Olomouc, Český Krumlov, Hradec Králové, Valašské Meziříčí nebo České Budějovice. Největším lákadlem festivalu je právě zmíněný karlínský galavečer, který obstará věhlasný francouzský tanečně-divadelní soubor Montalvo-Hervieu, který přijíždí s programem Good Morning, Mr.Gershwin, k němuž choreografii vytvořili zakladatelé tohoto uskupení José Montalvo a Dominique Hervieu. Fascinující Gershwinova hudba reflektuje atmosféru americké společnosti 30.let minulého století od uvolnění a zábavy až k závažným společenským tématům své doby. Tomu odpovídá bohatství prostředků, s nimiž autoři pracují, aby nás vtáhli do svých představ pomocí skvělých tanečníků, hip-hoperů, breakařů, stepařů a performerů různých barev pleti, s využitím velkoplošné projekce nadlidských rozměrů a vizuálních efektů v dokonalé provázanosti a souhře. Mimořádný zážitek slibuje i obrovský úspěch tohoto představení při své premiéře na zatím posledním ročníku Biennale de Lyon v září 2008.
Obě představení dnes i zítra začínají v HDK ve 20 hodin.

PRÍBEH ULICE
Ode dneška až do neděle obsadí pražské Divadlo Hybernia slovenští herci, zpěváci a tanečníci s moderním hip hop muzikálem Príbeh ulice. Je to vůbec poprvé, kdy přichází původní slovenský muzikál na delší hostování do Prahy. Co do počtu návštěvníků láme tato moderní podoba Romea a Julie u našich východních sousedů všechny rekordy. V bratislavském divadle Aréna jsou představení od říjnové premiéry vyprodaná, podobně jako je tomu i v jiných městech na Slovensku. Do Príbehu ulice se od loňské bratislavské premiéry 24. října dosud vžili také diváci v Košicích, Martině a Nitře. Do nitranské Městské sportovní haly zavítalo rekordních 4500 návštěvníků. Publikum odměnilo výkony herců a tanečníků dlouhotrvajícím standing-ovation, což dynamickou atmosféru představení ještě umocnilo. V muzikálu Príbeh ulice účinkuje i aktuální vítěz slovenského kola Eurovision song contest 2009 Kamil Mikulčík, který hraje hlavní postavu Nika a taneční seskupení Old School Brothers, kteří se stali vítězi televizní soutěže Slovensko má talent. V publiku Príbehu ulice převládají studenti středních a vysokých škol, ale v řadách diváků je i mnoho lidí středního věku a zásluhou spolupráce s nadací Intenda mohou představení muzikálu v době turné po Slovensku bezplatně navštěvovat i obyvatelé dětských domovů. Nyní se tento populární taneční muzikál stěhuje na osm představení do pražské Hybernie. Diváci zhlédnou neotřelé divadelní zpracování v dosud u nás málo rozšířeném žánru, který však momentálně v mladé generaci kraluje. Pod režií je podepsán Nikita Slovák, choreografie se ujal známý taneční umělec ze skupiny Jumbo Milan Kereš a hudba vychází z produkce Opak /skupina A.M.O./.

V hlavních rolích se můžete těšit na herce a tanečníky známé i z dalších muzikálových produkcí:

Niko: Milan Ondrík, Kamil Mikulčík, Alexander Maďar
Mia: Kristína Turjanová, Milu Minichová
Pepe: Majo Labuda ml., Daniel Heriban
Viktor: Marek Majeský, Ivan Šándor
Otec: Marek Ťapák
Tina: Zuzana Šebová
Cica: Gabika Csinová, Dorota Pavlíková

Foto: Tanec Praha /2x/ a produkce muzikálu Príbeh ulice