Premiéra i začátek zkoušek muzikálu Mozart! v Městském divadle Brno se kvapem blíží. Jak uvádí dramaturgyně MdB Pavlína Hoggard, dílo pochází z pera nejúspěšnějšího libretisty kontinentální Evropy Michaela Kunzeho, který je českým rodákem, a amerického skladatele Sylvestera Levaye. Ve světové premiéře jej v roce 1999 uvedly Spojené scény Vídeňské, aby ho pak dále s úspěchem hráli např. i v Hamburku, Budapešti, Tokiu… Jde nejen o biografický příběh slavného skladatele, nýbrž o boj génia s průměrností, o jeho střet se společností ve snaze osvobodit se z pout konvencí, peněz a moci, rodiny i otce Leopolda Mozarta a stát se nezávislým tvůrcem.

Nyní zveřejnilo Městské divadlo Brno obsazení svého nového projektu. Pro nás nejpříjemnějším překvapením je, že hudebního nastudování se chopí vynikající rakouský dirigent německého původu Caspar Richter /nar.16.září 1944/. Během své kariéry dirigoval nejen řadu nejvýznamnějších symfonických orchestrů, ale má na svém kontě neocenitelné zkušenosti muzikálové. V různých částech světa nastudoval a řídil například muzikály Jesus Christ Superstar, Candide, Jekyll a Hyde, Producenti, Chicago, Fantom Opery, Chorusline či Les Misérables. S dílem hudebního skladatele Michaela Kunzeho má velké zkušenosti. K premiéře připravil slavnou vídeňskou inscenaci Elisabeth, zachycenou i na DVD, ale již dirigoval také Rebeccu i Mozarta. Elisabeth nastudoval také v Japonsku. Jeho zatím poslední muzikálovou prací je světová premiéra Rudolfa z pera Franka Wildhorna. Caspar Richter je čestným dirigentem Státní filharmonie Brno. Je umělcem širokého hudebního záběru a mimochodem také velkým obdivovatelem Leonarda Bernsteina. V Brně tedy bude taktovka v těch nejlepších rukou.

Další devizou nové inscenace bude určitě i hostování Jana Ježka v roli Leopolda Mozarta, které dává tušit, že slavný operetní, muzikálový a operní zpěvák bude po svém úspěchu v Bídnících s MdB spolupracovat častěji.

Realizační tým:

Režie: Stano Slovák
Asistent režie: Jakub Przebinda
Kostýmy: Andrea Kučerová
Dramaturg: Klára Dvořáková, Jan Šotkovský
Scéna: Jaroslav Milfajt
Hudební nastudování: Caspar Richter
Dirigent: Caspar Richter, Karel Albrecht, František Šterbák
Sbormistr: Karel Škarka

V hlavních rolích vystoupí:

Wolfgang Mozart: Aleš Slanina / Dušan Vitázek / Lukáš Janota
Leopold Mozart: Jan Ježek / Igor Ondříček / Michal Šebek
Nanny: Marta Prokopová / Ivana Skálová
Hieronymus Colloredo: Petr Gazdík / Jiří Mach
Hrabě Arco: Jan Apolenář / Lukáš Vlček
Cecilie Weber: Lenka Bartolšicová / Monika Havlíčková
Konstance Weber: Johana Gazdíková / Hana Holišová
Baronka von Waldstätten: Jana Musilová / Markéta Sedláčková
Aloisie Weber: Kateřina Krejčová / Lucie Šauerová
Josefa Weber: Tereza Martinková / Svetlana Slováková
Sofie Weber: Eva Jedličková / Andrea Březinová
Fridolin Weber, Johann Thorwart, Dr. Mesmer: Rastislav Gajdoš / Tomáš Sagher
Konstance Nissen, Anna Marie Mozart :Petra Kocmanová / Květoslava Ondráková
Emanuel Schikaneder: Milan Němec / Jakub Przebinda

Foto: Logo muzikálu a archiv Caspara Richtera