Do pražského Divadla Hybernia zavítá začátkem června současný nejúspěšnější slovenský muzikál Príbeh ulice. V hip hopovém rytmu se Hybernie bude otřásat v termínu od 2. do 7.června letošního roku.
Muzikál určený zejména mladým divákům byl zatím k vidění v několika slovenských městech. Vychází z novodobého pojetí Romea a Julia, podobně jako v minulosti West Side Story. V bratislavském divadle Aréna jsou představení od říjnové premiéry vyprodaná, podobně jako v dalších městech. Nadšenému výkonu mladých herců a tanečníků tleskalo publikum nejen v Bratislavě, ale také v Košicích, Nitře a Martině. Do pražského hostování produkce ještě uvede dalších dvanáct představení ve třech slovenských městech /Bratislava, Košice, Prešov/. Na vystoupení do nitranské Městské sportovní haly zavítalo 4500 diváků, což je na slovenské poměry absolutní rekord a odměnili účinkující dlouhotrvajícím standing-ovation. V Príbehu ulice účinkuje i aktuální vítěz slovenského kola Eurovision song contest 2009 Kamil Mikulčík, jenž alternuje hlavní postavu Nika a taneční skupina Old School Brothers, která se nedávno stala vítězem televizní soutěže Slovensko má talent.

Muzikál volnou formou přenáší příběh Romea a Julie, s hlavním motivem střetu dvou světů, do ulic slovenského sídliště současnosti. Niko vyrůstal po smrti své matky v dětském domově a jediné co ho baví, je hudba. Je nejlepším raperem sídliště a sní o profesionální hudební kariéře. Jeho největším přáním je nahrát album s místními legendami na Jamajce. Jeho talentu si všimne i významný producent a schyluje se k podepsání smlouvy.
Niko však potkává svou dětskou lásku Miu. Odjakživa ví, že patří k sobě, jen tehdy byli ještě příliš mladí… Mia však pochází ze zcela jiných společenských vrstev a její otec lásce dvou mladých lidí nepřeje. Oba se snaží s nepřízní osudu bojovat.
Niko se domnívá, že peníze mu otevřou cestu do rodiny jeho přítelkyně. Zaplétá se do podivných kšeftů s nekorunovaným vládcem sídliště Viktorem. Mia odmítá drahé dárky a doufá, že její otec bude Nika respektovat ne kvůli zlatu v peněžence, ale zlatu v srdci. Pozve jej na prestižní párty, kde je její otec přistihne při prvním milování. Od tohoto momentu se celé sídliště mění v peklo na zemi a tragické vyústění příběhu nabízí závěrečnou katarzi…

Za vznikem úspěšného představení stojí Nikita Slovák, představitel nové vlny slovenské režie. Alternativnímu uměleckému žánru propůjčil svůj talent poprvé. Před tím realizoval celou řadu úspěšných inscenací, ať už to byl muzikál Kráľovná spieva blues v bratislavském divadle West, taneční představení Na vaše hroby v divadle Nová scéna nebo hry Narodil sa chrobáčik, Jazmínko, Caligula a Don Juan, na kterých spolupracoval se Slovenským národním divadlem. Podílel se také na několika komerčně úspěšných projektech.
Produkci tohoto muzikálu má na starosti Peter Vojtek, který na Slovensko dovezl Draculu i Pomádu. O Příběhu ulice říká: „Slovenský rap je podľa mňa nedocenený aj v rámci slovenských médií a nepomôže ani ich argument, že je tam veľa vulgárností. Sám poznám veľmi veľa fantastických skladieb, kde sa nenadáva. Je tam povedaných veľa právd, len tak z mosta do prosta. Pre mňa sú dnešní raperi básnici. Žiaľ, zatiaľ len básnici ulice. Až na výnimky, skutočne hovoria o pocitoch pravdivo a bez rešpektu ku konzumnej spoločnosti dnešnej doby.“

Na stěžejní choreografické složce se podílí tři význační tanečníci – Milan Kereš /tanečník skupiny Jumbo a představitel nové generace choreografů moderního tance/, Lil Phil Mungiele /Australan žijící v Belgii a pořádající workshopy moderního tance po celém světě/ a Bruice, pouliční tanečník, který procestoval téměř celou Evropu a specializuje se na BREAK DANCE, POPPING A LOCKING.
Scénu navrhla scénická a kostýmní výtvarnice Miriam Struhárová, která pracuje pro různá divadla v Čechách i na Slovensku.

V hlavních rolích se představí talentovaní umělci nastupující herecké a taneční generace:

Niko: Milan Ondrík, Kamil Mikulčík, Alexander Maďar
Mia: Kristína Turjanová, Milu Minichová
Pepe: Majo Labuda ml., Daniel Heriban
Viktor: Marek Majeský, Ivan Šándor
Otec: Marek Ťapák
Tina: Zuzana Šebová
Cica: Gabika Csinová, Dorota Pavlíková

Foto: Produkce muzikálu Príbeh ulice