Kroky všech milovníků operetního žánru zamíří dnes a zítra vpodvečer do Hudebního divadla v Karlíně. Za účasti českých hostů zde po dva večery vystoupí Budapešťské divadlo operety, které se představí koncertním programem „Opereta mezi Budapeští a Prahou“. Na pódiu Hudebního divadla Karlín zazní melodie z nejslavnějších operet Emmericha Kalmána, Franze Lehára, Johanna Strausse a Jena Huszky v podání sólistů Budapešťského divadla operety a hostujících umělců z karlínského divadla pod taktovkou dirigenta Laszla Makleryho.

Jedná se o druhou část kulturní výměny mezi Prahou a Budapeští na bázi reciprocity, která se uskutečnila poprvé po roce 1989 z podnětu představitelů obou hlavních měst. Stěžejním bodem prezentace Prahy v Budapešti v květnu 2008 byl koncert Symfonického orchestru hl.m. Prahy FOK v budapešťském Paláci kultury. Excelentní provedení pod taktovkou dirigenta Gaetana Delogu bylo pro posluchače ve zcela zaplněném koncertním sále silným uměleckým zážitkem. Doprovodný program zahrnoval fotografické výstavy, přehlídku českých filmů a Festival českého piva na náměstí Vározház. Pražská prezentace v Budapešti byla slavnostně zahájena představiteli obou měst.
Rovněž u prezentace druhé části kulturní výměny je plánována účast nejvyšších představitelů obou měst. Oficiální zahájení akce Budapešť v Praze se uskuteční v Hudebním divadle Karlín 25. května 2009 v 19.00 hodin za přítomnosti primátora města Budapešti Gábora Demszkého a primátora hl.m. Prahy Pavla Béma.
Obě představení Budapešťského divadla operety budou nosnou částí prezentace města Budapešti v Praze.

Jelikož dobře známe kvalitu budapešťské operety, která v současné době patří v daném žánru k evropské špičce, můžeme očekávat vrcholný umělecký zážitek. Maďarští tvůrci, jak již prokázali i v Praze, se snaží operetu inscenovat výpravně, barvitě, neparodicky, avšak zároveň moderně a nearchivně. Ze sólistů se během koncertu můžeme těšit na tyto osobnosti:

Zsuzsa Kalocsai (soprano primadonna)
Mónika Fischl (soprano primadonna)
Marika Oszvald (soubrette)
Szilvi Szendy (soubrette)
Attila Dolhai (tenor)
Zsolt Vadász (tenor)
Károly Peller (buffo)
Dávid Szabó (buffo)
Jako hosté vystoupí také přední čeští zpěváci Pavla Břínková, Jan Ježek, Iveta Dufková, Sisa Sklovská a Marián Vojtko.

Všechny čtenáře si dovolujeme upozornit, že na dnešní představení je k dispozici ještě zhruba poslední stovka vstupenek, na zítřek jich zbývá 200. Nenechte si ujít představení, které se nebude v brzké době opakovat.

Napsáno s využitím tiskové zprávy.
Foto: BUDAPESTI OPERETTSZÍNHÁZ