ŘEK ZORBA NA DOKOŘÁN
Soubor muzikálu a operety Divadla J.K.Tyla Plzeň se po loňském úspěšném hostování s „koňskou operou“ Limonádový Joe tentokrát představí brněnskému publiku v rámci mezinárodního festivalu DOKOŘÁN PRO HUDEBNÍ DIVADLO se světoznámým muzikálem ŘEK ZORBA. Podle sdělení tiskové mluvčí DJKT Plzeň Evy Ichové v titulní roli na festivalovém představení vystoupí operní pěvec Dalibor Tolaš /v Plzni s ním alternuje hostující Ladislav Kolář z MdB/.

Obsazení představení 19.června od 20 hodin v MdB:

Dirigent: Pavel Kantořík

Zorba: Dalibor Tolaš
Niko: Jan Kaštovský
Hortensie: Stanislava Fořtová
Vdova: Lucie Chlumská
Chór: Athina Langoská, Radek Štědronský Shejbal, Stanislav Kvapil
Mavrodani: Roman Krebs
Despa: Venuše Dvořáková
Pavli: Milan Čtvrtník
Mimiko: Petr Dudás
Otec Zacharia: Miroslav Mourek
Stařec: František Dvořák
a řada dalších

Nejslavnější román řeckého spisovatele Nikose Kazantzakise vznikl jako oslava člověka. Zorba, jako prostý venkovan, dokáže žít s přírodou, ale zároveň dokáže hledat odpovědi na otázky po smyslu života, smrti i složitosti lidských vztahů. V jedné z tradičních vesnic hledají hrdinové Niko a Zorba své štěstí. Chtějí milovat, bít se o vlastní místo pod sluncem. Smutky i nešťastné lásky a smrt přijímají s nevyčerpatelnou energií, vitalitou, písněmi a tancem. Je to příběh, z něhož kromě sluncem rozpálené Kréty sálá teplo lidského bytí, lásky a vzájemné tolerance. Dílo známé i z oscarového filmu do muzikálové podoby převedl John Kander a Fred Ebb, které známe i jako spoluautory muzikálů Chicago a Kabaret. Vzniklo tak jedno z nejslavnějších děl klasicko-muzikálového žánru, které krom řady humorně vystavěných situací vybízí i k zamyšlení. Ne nadarmo se říká, že v Zorbovi je vše – vtip, láska, vášeň, poselství i smrt… Premiéra této inscenace se konala v Komorním divadle 6.prosince 2008 v režii Petra Novotného, v hudebním nastudování Jiřího Petrdlíka a Pavla Kantoříka, na scéně Ivo Žídka a v kostýmech Romana Šolce. Živý orchestr je v případě plzeňského souboru samozřejmostí.

KNIHA DŽUNGLE PRO DĚTI
5.června mohou rodiče se svými dětmi dodatečně oslavit Den dětí. Plzeňské divadlo pro ně jako dárek připravilo mimořádné představení muzikálu Kniha džungle, který už je úspěšně na repertoáru přes dva roky. Zvýhodněná dětská vstupenka na toto představení stojí pouhých 30Kč.
Děti se mohou těšit na komické scénky, chytlavou hudbu, akrobatické a taneční výstupy – to vše v původní muzikálové adaptaci světoznámé knihy povídek Rudyarda Kiplinga, speciálně vytvořené pro plzeňské divadlo. Její autoři, skladatel Ondřej Brousek a libretista a zároveň režisér i choreograf Radek Balaš, přináší na scénu dobrodružný příběh chlapce, který vyrostl mezi zvířaty v indické džungli a naučil se znát jejich zákony. Zároveň jde o výstižné podobenství o vztahu člověka a světa. Hudba Ondřeje Brouska vychází z klasické muzikálové tradice, ale její zvuk se v některých okamžicích odvážně rozběhne až k nejsoučasnějším stylům hip–hopu nebo street dance music. Indická džungle se svými tvrdými přírodními zákony až nečekaně podobá současné džungli lidské civilizace a příběh je příběhem lidského rodu, který je již od počátku dějin natažený jako tětiva luku mezi přírodou a civilizací. A zatímco dospělé publikum by mělo „číst“ plzeňskou Knihu džungle jako dramatické podobenství o hledání kořenů lidského rodu, děti jistě zaujme dobrodružnost příběhu a komediální muzikálové výstupy, stejně jako řada známých postav, např. medvěd Balů, panter Baghíra, tygr Šér-Chán či vlčice Rakšásí.

KOLOČAVA PRO ŽÁKY I DŮCHODCE
Zajímavý experiment vyzkouší plzeňské divadlo ve čtvrtek 18.června. Část kapacity dopoledního školního představení muzikálu Koločava totiž nabízí za zvýhodněnou cenu seniorům. Muzikálová adaptace známého příběhu Nikoly Šuhaje autorské dvojice Petr Ulrych a Stanislav Moša vypráví o koločavském kraji, kde je člověk ještě pořád blízko přírodě i Bohu. Možná, že právě děti i seniory může tato inscenace přivést k nečekané sounáležitosti a harmonii.
Začátek představení je v 11 hodin.

Foto: Pavel Křivánek (Zorba – Dalibor Tolaš a Stanislava Fořtová, Kniha džungle – v popředí Vlastimil Korec)