Divadlo Broadway připravuje muzikálovou komedii ADAM A EVA, na jejímž vzniku se podílí řada zkušených tvůrců. Scénář napsal na motivy libreta Haliny Pawlowské scenárista a režisér představení Zdeněk Zelenka, mimo jiné spoluautor muzikálů Rebelové a Golem. Scénická hudba i více než30 písní, které v tomto muzikálu zazní, jsou dílem Bohouše Josefa. Texty k písním psal v této umělecké oblasti debutující Boris Pralovszký, velice náročnou choreografii připravila Leona Qaša Kvasnicová, kostýmy navrhl renomovaný kostýmní výtvarník Roman Šolc.

V hlavní roli Evy se divákům představí oblíbená filmová a divadelní herečka Anna Polívková, pro kterou je tato muzikálová role zcela novou výzvou, alternovat se bude s Michaelu Horkou, která v současnosti účinkuje mimo jiné v titulní roli muzikálu Mata Hari. Do role Adama obsadil režisér Zelenka dva herce, kteří mají výjimečné nadání nejen herecké, ale jsou i skvělí zpěváci a tanečníci – Martina Písaříka a Michala Slaného. Herecky vděčnou roli Pánaboha přijali pánové Josef Laufer a Ladislav Frej, roli Lucifera psal autor přímo pro rockera Josefa Vojtka, který se bude alternovat s dalším skvělým zpěvákem a hercem Tomášem Traplem.

Dětské role Kaina a malého anděla byly po náročném konkursu svěřeny čtyřem dětem, které už mají s vystupováním v muzikálech zkušenosti – Filip Antonio, Dominika Elischerová, Natalie Grossová a Tomáš Ringer. Výrazně komediální postava růžového anděla byla obsazena rodící se muzikálovou hvězdou Jakubem Šlégrem, v dalších rolích této situační komedie, ve které je láska podrobována přímo ďábelským nástrahám, vystupuje celá řada dalších známých zpěváků a herců, například Michaela Dolinová, Dita Hořínková, Lukáš Langmajer či Josef Vágner.

“S trochou nadsázky by se dalo říct, že naše komedie byla napsána na základě skutečné události”, vysvětluje scénárista a režisér Zdeněk Zelenka. “Pravdou ovšem je, že u stvoření světa, ale i Adama a Evy nikdo z nás nebyl, takže autorům nezbylo, než dát na všeobecně známý příběh o Bohovi, který se nudil a stvořil si proto k obrazu svému Adama, ten pak zatoužil po ženě, a když mu bylo vyhověno a oba podlehli pokušení, byli z ráje vyhnáni. Popravdě řečeno – takhle jednoduchý děj s minimem postav by scenáristovi k vystavění více jak dvouhodinového představení sotva stačil, takže úplné novinky se divák dočká v druhé půlce muzikálu, kdy se Adam s Evou, ale i Lucifer s anděly a čerty ocitnou v současnosti. Charaktery i cíle postav zůstávají stejné, jen kostýmy se zásadně liší, z čertů se stali všehoschopní džentlmeni, z Lucifera mocný elegán, z čertice bohatá dáma, která v nejvyšších patrech tahá za nitky. A Bůh miluje čisté duše dvou milenců Adama a Evy, tuláků, kteří se toulají světem a užívají si svobody. Není divu, že právě o tyto duše usiluje ďábel, i současnému Adamovi s Evou slibuje radosti pozemské, a to od bohatství a nejrůznějších požitků a rozkoší až po moc. Divák tak může i v současnosti sledovat věčný boj mezi dobrem a zlem, tedy mezi nebem a peklem, mezi Luciferem a čistými dušemi, které jsou do pekla lákány, a to za jistých podmínek, pochopitelně. Ty svody ďábelské jsou i dnes velice silné, Lucifer výměnou za duše nabízí kdeco a vše poskytne obratem, jak říká, stačí mu jen jeden jediný podpis, a to o poskytnutí duše.
Pozemské bohatství a užívání si naplno všech radostí, byť pomyslných, ale pak posmrtná služba peklu – těžká volba, že?”

“Popravdě řečeno jsem rád, že jsem takovou nabídku nikdy nedostal, jak se znám, aspoň na chvilku bych o ní uvažoval. A myslím, že nejen já. Možná i mnozí mladí by zaváhali, a je jedno, zda se zrovna jmenují Adam a Eva, zda volbu řeší před tisíci či sto lety, anebo jako v našem příběhu právě dnes, v naší poněkud hodnotově zmatené současnosti. A jak se současní mladí hrdinové Adam a Eva rozhodli? To samozřejmě nelze dopředu prozradit, ale před rozhodnutí byli postaveni, vývoj jejich vztahu kvůli tomu prošel opravdu nelehkou zkouškou a také krizí, která z pozice diváka působí až groteskně, ale která by mohla být známa nejednomu současnému manželství. Jedno je však jisté – ať se v našem muzikálu ADAM A EVA mluví či zpívá o čemkoliv, je to vždy bráno s nadhledem a humorem, neboť oboje dává šanci podívat se na život a svět se shovívavým, pobaveným úsměvem a navzdory skutečnosti si možná mnozí připomenou, že je pro co žít,” zakončuje své povídání o námětu nového muzikálu Zdeněk Zelenka.

Muzikálová komedie o vzniku prvního hříchu a mnohdy marném odolávání svodům bude mít premiéru 17. dubna 2014 v Divadle Broadway.

Foto ze zkoušek: Produkce Divadla Broadway