První tiskovou konferencí a představením realizačního týmu začaly v Hudebním divadle Karlín přípravy nového nastudování proslulé klasické operety Polská krev, kterou napsal český hudební skladatel Oskar Nedbal na německé libreto Leo Steina.

Jak sdělil novinářům dramaturg a překladatel Adam Novák, opereta prošla od své vídeňské premiéry v roce 1913 celou řadou úprav. Karlínská inscenace se chce v modernější podobě bez politických aktualizací vrátit ke kořenům tohoto díla a proto si inscenátoři u původního nakladatele, agentury Doblinger, objednali originální libreto i klavírní výtah, z nichž bude nové uvedení vycházet. Přesto zaznamená inscenace dvě zásadní novinky – původní tři dějství se posunutím scén zkorigují na dvě, takže známá karetní scéna z Bolova statku zazní ještě před přestávkou a druhé jednání začne až Heleniným příchodem na panství. Dále inscenátoři využívají přítomnosti znamenitého pěvce Jana Ježka v roli Wlastka a přidávají pro něj dvě písně vypůjčené z Nedbalových dalších operet Vinobraní a Krásná Saskia.

Tiskové konference se zúčastnil ředitel HdK Egon Kulhánek, umělecký šéf Pavel Polák, tiskový mluvčí Tomáš Matějovský a řada herců a zpěváků, kteří se v Polské krvi objeví – například Vratislav Kříž, Liana Sass, Marián Vojtko, Martin Slavík, Andrea Kalivodová, Bronislav Kotiš, Jan Ježek, Jiří Rajniš jr. nebo Pavla Břínková. Pokud vám některá jména nic neříkají, ředitel HdK Egon Kulhánek vysvětluje, že se tentokrát rozhodl dát příležitost i mediálně méně známým mladým umělcům. Například Liana Sass působila v Národním divadle a nyní vystupuje koncertně, Martin Slavík je sólistou Slezského divadla v Opavě a Bronislav Kotiš hvězdou mnoha muzikálů a operet v Divadle J.K.Tyla v Plzni. Jejich medailonky pro vás připravujeme.

Chybět samozřejmě nemohl ani režisér Antonín Procházka, který s vtipem sobě vlastním k přípravám nové premiéry poznamenal:
“Nejdřív si v květnu a červnu budu zapisovat pohyb jednotlivých postav po jevišti, aby se mi na scéně nesrážely, pak si všichni zkazíme prázdniny a zatímco ostatní se budou opalovat, my předstoupíme před publikum v září bledí a poteče krev – POLSKÁ…”

Oskar Nedbal – Polská krev, premiéry 17. a 18.září 2009

Dirigent: Kryštof Marek
Režie: Antonín Procházka
Choreografie: György Gesler
Scéna: Martin Černý
Kostýmy: Roman Šolc
Úprava a nové texty písní: Adam Novák

Osoby a obsazení:
/alternace nejsou zatím konečné, některé smlouvy jsou před podpisem/

Jan Zaremba: Tomáš Bartůněk, Vratislav Kříž
Helena, jeho dcera: Liana Sass
Bolo Baraňski: Aleš Briscein, Martin Slavík, Marián Vojtko
Bronio Popiel: Bronislav Kotiš, Václav Vostarek
Wanda: Andrea Kalivodová
Jadwiga: Pavla Břínková, Lenka Šmídová
Wlastek: Jan Ježek
Mirski: Jakub Šlégr

ROZHOVORY S NĚKOLIKA MLADÝMI HERCI PRO VÁS PŘIPRAVUJEME.

Foto: autor