Zatím ne zcela kompletní obsazení jednotlivých rolí muzikálového trháku Fantom Opery, který bude mít v Praze českou premiéru v září letošního roku, zveřejnila agentura Dr. Františka Janečka GoJa. Mezi účinkujícími se objevilo několik bardů české muzikálové scény, a překvapivě také řada nováčků, ať už z řad operních pěvců či jiných umělců. Asi nejkurióznější je obsazení Miroslavy Časarové, jež sice vystudovala operní zpěv a je členem RockOpery Praha, ale živí se prací redaktorky ve Světě motorů. Sama říká: “Novinářská práce je úplně něco jiného než hudba a mít dva naprosto odlišné světy, které mě živí a zároveň baví, je super.”

Odtajněn byl i kompletní český inscenátorský tým. Jméno režiséra Petra Novotného a choreografky Petry Parvoničové bylo zveřejněno již před časem, podobně jako jména výtvarníků, scénografa Daniela Dvořáka a kostýmního návrháře Romana Šolce. Všichni jmenovaní patří ke stálicím české muzikálové a divadelní scény. Velkým překvapením a krokem do neznáma jsou naopak zvolení dirigenti a překladatel. Nechceme samozřejmě naznačit, že by šlo o umělce jakkoli druhořadé , ovšem s muzikálovým žánrem mají mizivé nebo žádné zkušenosti, což se vzhledem k prestiži projektu i titulu samotného jeví jako značně nestandardní.

Hudební nastudování má na starosti Michal Macourek, který vystudoval dirigování na konzervatoři i pražské AMU (u prof. Radomila Elišky). Zúčastnil se řady mezinárodních soutěží, v několika z nich uspěl zejména jako hudební skladatel. Řídil plejádu orchestrů, mimo jiné Bavorský rozhlasový symfonický orchestr, Plzeňskou filharmonii nebo SOČR. V roce 1998 se stal spoluzakladatelem a uměleckým vedoucím souboru pro soudobou hudbu s názvem Resonance. Větší muzikálový projekt dosud nepřipravoval. Druhým dirigentem a zároveň sbormistrem bude Jan Bubák, hudebník, dirigent a příležitostný herec. Jeho nejvýraznějším počinem na poli hudebního divadla je prozatím nastudování komické jednoaktovky Viléma Blodka V studni na scéně Severočeského divadla v Ústí nad Labem.

České texty Fantoma Opery vzejdou z pera textaře Jaroslava Machka. Ten vystudoval produkci na filmové průmyslové škole v Čimelicích, textařem je od roku 1973. Spolupracoval se skladatelem Zdeňkem Bartákem (mimo jiné společně vytvořili píseň Kamarád pro Hanu Zagorovou), dále psal texty pro zpěvačky Zdenu Adamovou, Valérii Čižmárovou, Janu Kratochvílovou (Kdybys uměl to, co saxofon) a Helenu Vondráčkovou. Koncem 70. let se zaměřil téměř výhradně na tvorbu pro skupinu Kroky Františka Janečka a interprety Michala Davida, Máju Muchovou, Pavla Horňáka (např. Dva roky prázdnin, Kdo ví, S tebou i bez tebe) a další. Machek je také autorem textu legendární písně Poupata pro Československou celostátní spartakiádu 1985.

Andrew Lloyd Webber – Charles Hart – Richard Stilgoe: FANTOM OPERY

Český text: Jaroslav Machek
Režie: Petr Novotný
Hudební nastudování a dirigent: Michal Macourek
Sbormistr, II.dirigent: Jan Bubák
Choreografie: Petra Parvoničová
Scéna: Daniel Dvořák
Kostýmy: Roman Šolc
Sound designer: Petr Košař
Light designer: Pavel Kremlík

Osoby a obsazení:

Fantom: MARIAN VOJTKO / RADIM SCHWAB
Christine Daaé: MICHAELA GEMROTOVÁ / MONIKA SOMMEROVÁ
Raoul, Vikomt de Chagny: BOHUŠ MATUŠ / MICHAL BRAGAGNOLO – understudy
Monsieur Firmin: PETR MATUSZEK
Monsieur André: JOSEF ŠTÁGR
Ubaldo Piangi: JAKUB ROUSEK / PAVEL RUDOLF PLASCHE – understudy
Madamme Giry: MIROSLAVA ČASAROVÁ / VANDA ŠÍPOVÁ
Meg Giry: TEREZA VÁGNEROVÁ / ANDREA GABRIŠOVÁ

Ilustrační foto: Agentura GoJa