Další muzikálový projekt odpremiéruje Městské divadlo Brno tentokrát na Činoherní scéně. Jedná se o populární broadwayskou komedii Sliby chyby, premiéra je naplánována na sobotu 15. března. Režisérem brněnské inscenace je Stano Slovák, v hlavních rolích diváci uvidí Lukáše Janotu, Martu Matějovou, Igora Ondříčka a Ladislava Koláře.

Broadwayský muzikál Sliby chyby vznikl podle oscarového scénáře k filmu Byt, jehož autorem je filmař Billy Wilder. Snad každý jej má v paměti jako autora snímku Někdo to rád horké, Wilder sám však považoval za své nejlepší filmové dílo právě Byt z roku 1960, oceněný pěti Oscary (tři pro Wildera za nejlepší námět, scénář a režii). V roce 1968 vznikla muzikálová verze příběhu pod názvem Promises Promises (Sliby chyby) hudebního skladatele Burta Bacharacha, textaře H.Davida a dramatika Neila Simona. Muzikál získal dvě ceny Tony Awards a hlavně se mohl při prvním broadwayském uvedení pochlubit počtem 1281 repríz. Popularitě muzikálu zajisté pomohla zmíněná filmová předloha s Jackem Lemmonem v hlavní roli.

Hlavním hrdinou příběhu je řadový úředníček, který je jedním z mnoha tisíců zaměstnanců jedné velké pojišťovny. Touží po postupu a oslnivé kariéře, a tak svůj byt půjčuje svým nadřízeným pro jejich milostné pletky. Tajně miluje půvabnou zaměstnankyni jídelny Fran Kubelikovou a sní o tom, že si ho jednoho dne už konečně všimne. Ta je ovšem nešťastně zamilovaná do samotného generálního ředitele. Romantická komedie se tak postupně mění až v drama, v němž se vedle komických scén objevují i dost hořké podtóny. Dramatik Neil Simon připsal do jevištní podoby muzikálu řadu scén, kde zhmotňuje sny a představy nepodařeného kariéristy Chucka. Burt Bacharach zase napsal řadu nestárnoucích melodií.

“Už samotná zápletka by mohla být zárukou úspěchu,” říká dramaturg Jan Šotkovský a pokračuje: “Newyorští producenti však neponechali nic náhodě a oslovili tvůrčí tým snů – v Čechách dobře známého dramatika a libretistu Neila Simona, skladatele Burta Bacharacha a textaře Hala Davida. Výsledkem tohoto tvůrčího spojení bylo v roce 1968 triumfálních 1281 repríz! Přes tento úspěch zůstaly Sliby chyby dodnes jediným Bacharachovým muzikálem.”

Foto: Městské divadlo Brno