DJKT Plzeň, opera Broučci, foto: Martina Root

Soubor opery Divadla J. K. Tyla uvede 12. října 2019 ve Velkém divadle světovou premiéru opery Broučci podle známé knihy Jana Karafiáta, jejíž hudbu na libreto Tomáše Jarkovského napsal světově uznávaný skladatel Jan Jirásek. Cílem poetické inscenace režiséra Tomáše Ondřeje Pilaře není vytvořit naivní pohádku, ale nabídnout příběh broučků a jejich svět tak, aby si z něj všechny věkové kategorie mohly odnést silný umělecký zážitek.

Ke spolupráci na nové opeře byl osloven světově uznávaný autor soudobé vážné hudby a pedagog Jan Jirásek, jenž je také držitelem dvou Českých lvů za hudbu k filmům F. A. Brabce Kytice a Juraje Jakubiska Nejasná zpráva o konci světa. Skladatel spolupracoval s libretistou Tomášem Jarkovským a práce na nové opeře trvala čtyři roky. „Důvod proč jsem si zvolil Karafiátovy Broučky, je následující. Tomáš Pilař mi dal na výběr ze čtyř námětů, z nichž Broučci mi byli nejsympatičtější. Život broučků je totiž úplně obyčejný, až postupem času se přirozeným vývojem dostávají k řešení závažných otázek,“ upřesňuje výběr tématu autor opery Jan Jirásek.

Připravovaná opera v režii Tomáše Ondřeje Pilaře má příslib představení pro celou rodinu. „Toto dílo má potencionál zaujmout jak ty, kteří jdou do divadla poprvé, tak i operní fajnšmekry. Hlavním tématem je rodina a ta vzácná možnost v jejím kruhu s pokorou přijímat vše, co čas přinese,“ přibližuje premiéru Tomáš Ondřej Pilař, který ve výpravné inscenaci s velkolepými sborovými scénami a mnoha jevištními kouzly přivede na scénu více než 150 účinkujících. Kromě sólistů, posíleného operního sboru a souboru baletu bude v opeře účinkovat i řada dětí z Dětského sboru DJKT a Baletní školy DJKT. „Děti v této inscenaci mají i sólové role, které jsou dokonce náročnější než role dospělých. Na jejich obsazení proběhl rozsáhlý konkurz a všechny role jsou obsazeny dvakrát,“ upozorňuje režisér.

Hudební nastudování Broučků měl na starosti dirigent Jiří Štrunc. „Práce na této opeře byla velice zajímavá, Broučci v sobě spojují styl mnoha různých žánrů, zahrnují dokonce oratorium, filmovou hudbu nebo náznaky muzikálu,“ podotýká dirigent. „Snažil jsem se, aby hudební řeč Broučků byla srozumitelná, moderní a sugestivní,“ říká o své hudbě sám skladatel a dodává: „Vždy mě překvapí, jakou mentální energii celkovému výsledku dodají zpěváci, sbory a muzikanti. A i když umělci někdy mou hudbu uchopili jinak, než jsem očekával, musím přiznat, že ve většině případu byl výsledek lepší, než jsem si ho představoval.“

V hlavních rolích se mimo jiné v alternacích představí sólisté opery Tomáš Kořínek, Ivana Veberová, Ivana Šaková, Jana Foff Tetourová či Radka Sehnoutková. Kouzlo celé inscenace podtrhne choreografie Martina Šintáka, kostýmy Dany Haklové, která má za sebou návrhy kostýmů k více než stům inscenací po celé České republice a k jejím posledním pracím v DJKT patří návrhy kostýmů k operetě Veselá vdova, která byla na Nové scéně uvedená v minulé sezóně, a scéna Petra Vítka, který již spolupracoval s režisérem Tomášem Ondřejem Pilařem na uvedení opery Iris. Scény se v opeře střídají filmovou rychlostí, bylo nutné dekoraci navrhnout tak, aby umožňovala 17 rychlých proměn, které se odehrají během několika málo sekund,“ vysvětluje režisér.

 

DJKT Plzeň, opera Broučci, foto: Martina Root

Jan Jirásek: Broučci

Libreto: Tomáš Jarkovský

Hudební nastudování: Jiří Štrunc

Dirigent: Jiří Štrunc / Jiří Petrdlík

Režie: Tomáš Ondřej Pilař

Scéna: Petr Vítek

Kostýmy: Dana Haklová

Světelný design: Zuzana Bottová

Dramaturgie: Zbyněk Brabec

Sbormistr: Jakub Zicha / Miriam Němcová

Choreografie: Martin Šinták

Osoby a obsazení:

Brouček: Michal Bragagnolo / Tomáš Kořínek

Malý Brouček: Patricie Benešová / Anna Flajšmanová

Beruška: Zuzana Kopřivová / Radka Sehnoutková

Malá Beruška: Jana Štruncová / Tereza Sebránková

Maminka: Ivana Šaková / Ivana Veberová

Tatínek: Jiří Hájek / Jiří Kubík

Janinka: Jana Piorecká / Jana Foff Tetourová

Kmotřička: Ivana Klimentová / Monika Machovičová

Kmotříček / Farář: Jan Hnyk / Josef Kovačič

Verunek, dospělý: Vojtěch Jansa

Verunka: Anna Rohanová / Viktorie Vítová

Verunek:  Lucie Balounová / Šimon Prokop

Sbor a orchestr opery DJKT, Balet DJKT, Dětský sbor DJKT, členové Baletní školy DJKT

Premiéra 12. října 2019 ve Velkém divadle