Martina Šnytová, foto: NDM Martin Popelář

V tradičním, ale i vtipném duchu se odehrávalo včerejší předávání Cen Thálie v Národním divadla v Praze. Svým projevem vlastně nikdo nepřekvapil – Gabriela Beňačková elegancí, Zdeněk Svěrák moudrostí ani Vojtěch Dyk buranstvím. S nadhledem celým večerem provázel Václav Moravec. Poprvé o vítězích v hlavních kategoriích rozhodovali členové jednotlivých odborných porot, a nikoli Kolegium, jako v minulosti. Ta muzikálová v uplynulém období zasedala ve složení Zdeněk Barták (předseda), Pavel Bár, Jiří Horký, Eduard Krečmar, Ivan Misař, Jolana Nováková, Michael Prostějovský, Vítězslav Sladký a Ivan Zelenka.

Většina oceněných, mezi nimiž letos nechyběli například ani Ladislav Mrkvička, Kateřina Kněžíková, Věra Vlková, Alina Nanu nebo Lucie Trmíková, děkovali Herecké asociaci, režisérům, autorů, rodičům či partnerům. Pouze Vojtěch Dyk prohlásil, že „má o této Ceně určité pochybnosti“ a dlouho nevěděl, zda ji má vůbec přebírat. „Co se týče těch pochybností, byly to pochybnosti spíše mého ega než mne samotného. A na ego, jak jistě všichni v tomto sále víme, je občas důležité se, abych tak řekl, vysrat a ten večer si užít,“ prohlásil doslova rádoby originální Dyk, který Thálii obdržel na titulní dvojroli v muzikálu Legenda jménem Holmes z produkce Hudebního divadla v Karlíně.  V ženské kategorii nakonec zvítězila Martina Šnytová, které byla nominována za roli Reno Sweeneyové v inscenaci Děj se co děj, kterou uvedlo Národní divadlo moravskoslezské Ostrava. Pikantní je, že Šnytová ve vítězství proměnila až svou čtvrtou hlavní nominaci.  Sama během slavnostního ceremoniálu přiznala, že se při přípravě muzikálu Děj se co děj mimořádně tanečně nadřela a dokonce uvažovala, že roli vrátí.

Martina Šnytová patří podle poroty k nejtalentovanějším operetním a muzikálovým herečkám ostravského souboru. Zazářila již v mnoha velkých rolích a i v té, za níž byla dnes oceněna, skvěle zpívá, tančí, stepuje, uvedli porotci. Plně profesionálním výkonem baví a uchvacuje publikum od začátku až do konce představení. Podle poroty charismatický Vojtěch Dyk nalezl pro svoji dvojroli legendárního detektiva i jeho neméně slavného autora správnou míru stylizace, s lehkostí sobě vlastní zvládá jak herectví, tak zpěv velkého rozsahu – včetně jódlování. Během představení téměř neopustí jeviště a po celou dobu je bezprostřední, zábavný a přesvědčivý.

Vojtěch Dyk, foto: HDK David Kraus

 

Ceny Thálie 2019

ČINOHRA

Lucie Trmíková (role Anny v inscenaci Soukromé rozhovory autora Ingmara Bergmana, Divadelní spolek Jedl, Praha)

Viktor Dvořák (role Louise Aronsona v inscenaci Andělé v Americe autora Tonyho Kushnera, Městská divadla pražská, Praha)

OPERA

Kateřina Kněžíková (role Julietty v opeře Bohuslava Martinů Julietta aneb Snář, Národní divadlo moravskoslezské, Ostrava)

Ondřej Koplík (role Dona Ramira v opeře Popelka autora Gioacchina Rossiniho, Divadlo F. X. Šaldy, Liberec)

MUZIKÁL

Martina Šnytová (role Reno Sweeney v inscenaci Děj se co děj (Anything Goes), Národní divadlo moravskoslezské, Ostrava)

Vojtěch Dyk (role Sherlocka Holmese/Sira Arthura Conana Doylea v inscenaci Legenda jménem Holmes, Hudební divadlo Karlín, Praha)

TANEC

Alina Nanu (role Lise v inscenaci Marná opatrnost (La Fille mal gardée), Národní divadlo Praha)

Dominik Vodička (role Muže v inscenaci Kytice, Pražský komorní balet)

ALTERNATIVA

Milan Hajn (role Bílého tesáka v inscenaci Bílý tesák, Divadlo DRAK, Hradec Králové

CELOŽIVOTNÍ MISTROVSTVÍ

Helena Kružíková (činohra)

Ladislav Mrkvička (činohra)

Gabriela Beňačková (opera)

Zdenka Kratochvílová (tanec)

Věra Vlková (muzikál a opereta)

ČINOHRA DO 33 LET

Zuzana Truplová (Činoherní studio, Ústí nad Labem)

CENA ZA ŠÍŘENÍ DIVADELNÍHO UMĚNÍ V TELEVIZI

Ondřej Šrámek (dramaturg)

CENA ČESKÉ AKADEMIE DIVADELNÍKŮ

Zdeněk Svěrák

 

 

Muzikálová porota Cen Thálie s Martinou Němečkovou (HA)