Liduschka (Baarová)

Liduschka (Baarová)

Přímo pro Divadlo J. K. Tyla vznikl nový muzikál Liduschka (Baarová), který nabídne sarkastický a provokativní pohled na život slavné herečky. Premiéra se odehraje na Nové scéně 26. listopadu v 19 hodin, nejbližší reprízy jsou naplánovány na 4. 12., 5. 1., 11. 1., a 17. 1. Muzikál napsalo trio renomovaných autorů  – Karel Steigerwald (libreto), Aleš Březina (hudba) a Jiří Ornest (texty písní).

Obdivovaná i zavrhovaná, taková byla filmová hvězda Lída Baarová, jíž se stal osudným vztah s nacistickým ministrem propagandy Josephem Goebbelsem. Osud Baarové provokuje fantazii tvůrců napříč žánry, nový muzikál však slibuje zcela jiný pohled. „Muzikál bych představil jako zábavnou, kabaretní, groteskní revue ze života jedné herečky, jednoho nacistického vůdce a jednoho, tedy českého, národa, jeho morálky, politické orientace či dezorientace, statečnosti, zbabělosti, hrdosti, podlézavosti, a to v rámci jeho dějin ve 20. století,“ říká režisér inscenace Roman Meluzín a dodává, že myšlenku na muzikál měl v hlavě řadu let. „Mám rád Mannova Mefista, fascinuje mě otázka, zda vůbec může herec při své profesi zůstat morálně čistý. A to je i téma Baarové,“ vypráví o svém záměru.

Autorem libreta je dramatik, scénárista a novinář Karel Steigerwald, který se ve svých dílech často zaobírá moderní historií. Na příběhu Baarové zrcadlí celé pohnuté dvacáté století: „Není to žádné životopisné drama, žádný mravní soud nad herečkou, nýbrž dadaopera o jedné tragédii dvacátého století. Viděno nehoráznýma očima jako fantaskní groteska šašků. To století bylo tak kruté a nesmyslné, že si víc nezaslouží.“ V divácích by měl podle Steigerwalda muzikál vyvolat jednu z nejsilnějších emocí. Totiž smích, ze kterého mrazí: „Tomu smíchu tečou z očí slzy. Smích na jevišti je velmi hořká a krutá emoce.“

Autorem písňových textů je Jiří Ornest, hudbu zkomponoval Aleš Březina, který je mimo jiné autorem hudby k desítkám filmů Jana Hřebejka a autorem oceňovaných oper Zítra se bude… a Toufar. Hudba muzikálu je podle něj žánrově i stylově velmi pestrá: „Liduschka je podobně žánrově svobodná, jako byla má předchozí díla. Sahá od názvuků Rossiniho a Smetany přes německé vojenské pochody, ohlasy jazzu 30. let a budovatelských písní 50. let až k blues, rokenrolu, velkým muzikálovým číslům a beatboxu. Hlavní rozdíl Liduschky oproti mým předchozím dílům vidím v tom, že jsem díky libretu Karla Steigerwalda a písňovým textům Jiřího Ornesta poprvé skládal ryzí grotesku.“

Do hlavní role Lídy Baarové je obsazena půvabná muzikálová herečka Alžbeta Bartošová, která má zkušenosti z Divadla Broadway, Kalich nebo bratislavské Nové scény.

Alžběta Bartošová (Baarová), Petr Jeništa (Goebbels)

Alžběta Bartošová (Baarová), Petr Jeništa (Goebbels)

 

 

Aleš Březina, Karel Steigerwald, Jiří Ornest: LIDUSCHKA (BAAROVÁ)

Režie: Roman Meluzín

Dirigent: Jiří Petrdlík, Dalibor Bárta

Choreografie: Lukáš Daňha Vilt

Step: Kateřina Marešová

Scéna: Daniel Dvořák

Kostýmy: Ivana Brádková

 

Osoby a obsazení:

Baarová: Alžbeta Bartošová

Goebbels: Petr Jeništa

Fröhlich – herec: Daniel Bambas, Petr Vondráček

Battista: Jozef Hruškoci

Pergolesi: Roman Říčař

Černý princ: Petr Šudoma

Werich: Radek Štědronský Shejbal

Hitler: Aleš Kohout

Vávra – režisér, MGM – filmový agent z USA, Fellini – režisér: Ondřej Černý

Lamprecht – režisér: Roman Krebs

Zvukař: Martin Šefl

Kameraman: Jan Kaleja

Matka Baarové: Stanislava Fořtová Topinková

Magda Goebbelsová: Kateřina Sedláková

Leni Riefenstahlová, Zpěvačka, Soudkyně: Veronika Veselá

Fröhlichova matka: Venuše Zaoralová Dvořáková

Sestra Lídy Baarové: Simona Lebedová

Eva Braunová: Kristýna Bečvářová

a company

Premiéra 26. listopadu 2016 v Novém divadle v Plzni

Daniel Bambas (Frohlich), Alžběta Bartošová (Baarová)

Daniel Bambas (Frohlich), Alžběta Bartošová (Baarová)

Foto: Pavel Křivánek