Jakub Jan Ryba, foto: DJKT Plzeň

Světovou premiéru opery Miroslava Kubičky Jakub Jan Ryba uvede Divadlo J. K. Tyla v Plzni na jevišti Velkého divadla v premiéře 14. října 2017. Inscenace v režii Tomáše Pilaře a hudebním nastudování Jiřího Štrunce připomene život a dílo autora České mše vánoční, jehož život byl spjat se západočeským regionem – narodil se v Přešticích a za svůj opus Stabat Mater byl jmenován čestným občanem města Plzně.

Dílo skladatele Miroslava Kubičky vyjadřuje obdiv k hudebnímu dílu i k morálnímu odkazu osobnosti Jakuba Jana Ryby. Skladatel v opeře cituje některé Rybovy skladby, dokonce komponuje fiktivní milostnou skladbu Rybově platonické lásce Pavle. „Snažil jsem se zkomponovat něco ve stylu Ryby a pan Gillar napsal slova jazykem  Puchmajera,“ vypráví skladatel. Přípravy opery byly po hudební stránce mimořádně náročné a bylo nutné  jí věnovat čtyřnásobně více času, než je obvyklé, neboť všechny pěvecké party jsou mimořádně složité. „Navíc je v díle 18 sólových partů a kromě dodržení pěveckých oborů bylo záměrem obsadit všechny role představiteli, kteří by typově maximálně věrně odpovídali svým historickým vzorům,“ říká režisér Tomáš Pilař.

„Na opeře jsem pracoval více než deset let, ale myšlenku na ni jsem nosil v hlavě mnohem déle,“ říká skladatel Kubička, jenž pro divadlo získal unikátní hudební nástroj. „Domnívám se, že Ryba se nechal inspirovat zvukem pastýřské trouby, který denně slýchal. V opeře používám motiv konkrétního pastýřského vytrubování z Rožmitálska, abych navodil tu správnou atmosféru. Našel jsem výrobce pastýřské trouby na Slovensku a pak jsem také hledal interpreta, který na něj dovede zahrát,“ prozrazuje Miroslav Kubička. Ten také v opeře cituje konkrétní Rybovy skladby: „Například ve vypjaté chvíli, když Rybovým zemře dítě, jsem ocitoval jednu z jeho Pohřebních písní. Na začátku opery je scéna, kdy Ryba komponuje Vánoční píseň, jejíž originál mi poskytli v Českém muzeu hudby.“

V titulní roli Jakuba Jana Ryby alternují Tomáš Kořínek s Jaroslavem Březinou, jeho ženu Annu ztvární Ivana Veberová nebo Petra Alvarez Šimková.

Jakub Jan Ryba, foto: DJKT Plzeň