Fotografoval Tomáš Ruta

Soubor opavské opery posílený mnoha atraktivnímu hosty uvede už 13. října v premiéře novou inscenaci slavné operety Florimonda Hervé Mamzelle Nitouche v režii Dominika Beneše. V hlavních rolích vystoupí hvězdy nejen pražské muzikálové scény Zuzana Benešová a Lukáš Randák.

Hervé, vlastním jménem Florimond Ronger /1825–1892/, za svůj život napsal přes šedesát operet, ovšem nesmrtelnost mu přinesla jen jediná. Byla to právě Mamzelle Nitouche, která měla premiéru 11. ledna 1883 v Paris Variétés. Dodnes patří mezi nejoblíbenější díla svého žánru, protože vedle všech atributů dobré operety nese v sobě i punc jisté autentičnosti. Hervé totiž klášterní prostředí velmi dobře znal a postava Célestina je tedy jeho více méně věrným obrazem. Od čtrnácti let byl varhaníkem v klášteře Bicerte, který byl zároveň ústavem pro duševně choré. Právě pro ně, v rámci terapie, komponoval první písně a divadelní výstupy. Divadlo jej nakonec zlákalo natolik, že si v roce 1854 otevřel na pařížském bulváru du Temple své vlastní a začal v něm uvádět výhradně svoje díla. Neproslavil tím však sebe, ale kolegu Offenbacha, který jím inspirován založil rovněž divadlo, komerčně daleko úspěšnější. Hervé ztratil nervy, opustil Paříž a cestoval jako provinční herec, režisér a dirigent po Francii. Nakonec se vrátil ke komponování a triumfoval opět v Paříži.

I u nás si jeho “Nituška” získala značnou oblibu díky nesmrtelným melodiím i nesmírně vtipné a divadelně atraktivní konfrontaci tří rozdílných světů: Kláštera, divadla a kasáren. Titulní hrdinka, chovanka Denisa, hraje ve svatouškovském prostředí komedii stejně dobře, jako její učitel zpěvu, ctihodný klášterní varhaník pan Célestin, jenž touží být úspěšným operetním skladatelem. A když se do toho všeho ještě zaplete mladý a fešný poručík Champlatreux či žárlivá subreta Corina, je na pořádnou hudební komedii zaděláno! Rozkošné dílo, v celé operetní literatuře ojedinělé, uvádí díky menší náročnosti zpěvních partů velmi často i činoherní soubory.

Zuzana Benešová a Lukáš Randák, foto: SdO

Florimond Hervé, Henri Meilhac,

Albert Millaud

MAMZELLE NITOUCHE

 

Dirigent: Josef Štefan

Režie: Dominik Beneš

Scéna: David Janošek

Kostýmy: Zuzana Přidalová

Choreografie: Martin Tomsa

Sbormistr: Kremena Pešakova

Dramaturgie: Jana Andělová Pletichová

Překlad a úprava: Oldřich Nový

Úprava textu: Dominik Beneš

 

Célestin a Floridor: Roman Harok, Daniel Volný

Představená kláštera: Zdeněk Kapl, Libor Olma

Major Château-Gibus: Dalibor Hrda, Evžen Trupar

Denisa de Flavigny: Zuzana Benešová, Barbora Čechová

Fernand de Champlatreux: Daniel Matoušek, Lukáš Randák

Ředitel divadla: Peter Paleček, Alexander Vovk

Corinna: Katarína Jorda, Tereza Kavecká

Sidonia: Zdenka Mervová

Loriot: Michal Stalmach

Fotografoval Tomáš Ruta