Brněnské kolo, foto: Městské divadlo Brno

Tradice uvádění inscenací Městského divadla Brno v romantickém Biskupském dvoře Moravského zemského muzea vznikla před osmi lety a je stále oblíbenějším zpříjemněním letních večerů v Brně. Stejně jako v předchozích letech pro své diváky připravilo MdB zcela novou inscenaci, která vznikla přímo pro tento jedinečný prostor – zpěvohru Brněnské kolo aneb Jak ukrást Věstonickou venuši.  

 „Zde v jedenáct zní polední zvonění / a krokodýlu říkává se drak/ však všechno naopak tu zase úplně není/ vždyť pro zelí se chodí na Zelňák,“ zpívalo se o Brně v posledním autorském počinu osvědčeného tria Stanislav SlovákJan ŠotkovskýPetr Štěpán, zpěvohře Mendel aneb Vzpoura hrášků. Tento tým již připravil pro letní hraní Městského divadla Brno na Biskupském dvoře kromě zmíněného Mendela i další původní kusy – Barona Trencka a Cyrila a Metoděje. Všechny měly vztah k lokální tematice, respekt ke geniu loci a touhu využít unikátní atmosféru a historickou patinu překrásného prostředí Biskupského dvora.

„Muzikál Brněnské kolo aneb Jak ukrást Věstonickou venuši , vznikající opět v týmové spolupráci s Karlem Cónem), se znovu dotýká historických i místních vazeb, a to hned na několik způsobů. Jednak se v něm zjevuje příběh zřejmě nejslavnější brněnské legendy (té o koláři Birkovi, který údajně během jediného dne dokázal porazit strom, vyrobit z něj kolo a dokutálet jej z Lednice až do vzdáleného Brna). Dále se v něm objevuje řada postav spojených s Brnem, ať historických či legendárních (od Babinského přes Natašu Gollovou až k bratřím Pospíšilům). Také vypráví legendu novou, příběh o tom, že „brněnské kolo“ je vlastně krycí název pro tajemný stroj, utajeně v Brně zkonstruovaný na konci 19. století samotným Thomasem Alvou Edisonem. A konečně se jeho příběh týká i instituce, jíž je Biskupský dvůr součástí. Moravské zemské muzeum slaví totiž v letošním roce 200 let své existence. A právě muzejní budova na Zelném trhu skrývá v našem příběhu večer po uzavření nejedno tajemství týkající se brněnských pověstí a legend. Navíc v ní zůstane ukryta jak trojice dětí, které pátrají po svém zmizelém „strejdovi“, tajemném vědci Cajthamlovi, tak dvojice grázlíků Vingl a Maňas, kteří si dělají zálusk na nejproslulejší artefakt muzea, samotnou Věstonickou venuši,“ vysvětluje jeden z autorů Jan Šotkovský.

Tvůrčí tým inscenace tvoří režisér Stanislav Slovák, scénograf Jaroslav Milfajt, kostýmní výtvarnice Andrea Kučerová, tvůrce scénických projekcí Petr Hloušek, choreograf Martin Pacek, sbormistryně Jana Suchomelová a dramaturgové Miroslav Ondra a Jan Šotkovský. Hudebního nastudování se ujme autor hudby Karel Cón, který bude spolu s Tomášem Küfhaberem také dirigentem živého orchestru. V hlavních rolích se představí sourozenci Alena, Elena a Jan Juráčkovi (Alenka, Elenka a Janík), Michal Isteník (Cajthaml), Ondřej Studénka (Vingl), Jakub Uličník (Maňas), Zdeněk Junák (Strážce minulosti), Ladislav Kolář (Strážce legendy), Josef Jurásek (Strážce budoucnosti), Lukáš Janota (Thomas Alva Edison), Dušan Vitázek (Kolář Birk) a další. Světová premiéra inscenace proběhne na Biskupském dvoře 16. června 2017.