V neděli 27. dubna uvede operní soubor Slezského divadla Opava premiéru revuální operety Hledám děvče na boogie woogie, kterou napsal hudební skladatel Josef Stelibský a před léty původně pro plzeňské divadlo upravil herec, dramatik a režisér Antonín Procházka. Stelibský zkomponoval čtrnáct operet a hudbu k více než padesáti filmům. Používal v nich především taneční písně v dobových rytmech a stylech, s výraznými melodickými nápady. Řada z nich časem zlidověla. Život skladatele však nebyl operetně idylický. Emigroval v roce 1948 přes Německo do USA, kde spáchal v roce 1962 sebevraždu.

Pozapomenuté operety U Veselého kamzíka se Antonín Procházka a libreto V. Špilara, V. Mírovského, J. Rohana a V. Tobise proměnil k nepoznání – text zkrátil, odstranil naivitu, některé melodie nahradil jinými a změnil i název díla. Přestože zůstala zachována základní dějová linka a typický sentiment třicátých let, přibyl nespočet komediálních situací a gagů. Procházkův rukopis je čitelný z každého výstupu i dialogu. Autorovi nového libreta se podařilo z málo hrané operety udělat trhák. Hudební komedii Hledám děvče na boogie – woogie v premiéře uvedlo Divadlo J. K. Tyla v Plzni v prosinci roku 1996.

Sám Antoním Procházka kdysi napsal:
“Kdybych si mohl vybrat, ve které době bych chtěl žít, určitě by to byla právě třicátá léta. A nemusela by být ani celá. Stačilo by mi to do chvíle, než sem vpochodoval ten odpornej chlápek s knírkem. Myslím, že třicátá léta, se svou společenskou noblesou, kulturní úrovní, literárními kavárnami a jazzem, by mi zkrátka slušela. Tuším přesně tehdejší atmosféru – byla to doba, kdy slušnost nebyla slabost a galantnost nebyla poklesek. Kam se poděli všichni ti herci ve fraku, všichni ti komici, kam odešel Oldřich Nový? Čím to, že jsou všechny ty filmy, přes svou naivitu, pořád ke koukání? Není v tom snad jen sentiment, že si dodnes pouštíme ty staré písničky, kde se stereotypně opakují slova ‘láska, štěstí, srdce’… Pojďme se tedy aspoň na chvilku do doby té lehkovážné marnotratnosti vrátit.”

Jak uvádí Jana Andělová Pletichová příběh sleduje osudy postav pana Myšky, majitele firmy na výrobu sýrů Bernardýn, jeho konkurentky – paní Dobrmanové, vyrábějící sýry Dobrman, a jejich rodinných příslušníků. Všichni jsou ubytovaní v hotelu U Veselého kamzíka, kde očekávají svatbu Marcely Myškové s Pavlem Zemanským, kterému se přezdívá “český Hilton”, jelikož vlastní řetězec hotelů. Marcele vybral ženicha její otec. Nevěsta není z ženicha, na rozdíl od otce, nadšená. Celý děj se zamotává ve chvíli, kdy do hotelu přijíždí další Pavel Zemanský.

Josef Stelibský: HLEDÁM DĚVČE NA BOOGIE WOOGIE

Dirigent: Karel Mládek
Režie: Dagmar Hlubková
Text: Antonín Procházka
Texty písní: Jarka Mottl a Karel Melíšek
Hudební úprava a instrumentace: Martin Peschík
Choreografie: Petr Miller
Kostýmy: Eliška Zapletalová
Scéna: Martin Víšek
Sbormistr: Kremena Pešakova

V hlavních rolích:

Tereza Kavecká, Ilona Kaplová, Olga Bezačinská, Lucie Mlynářová, Ivana Lebedová, Roman Harok, Zdeněk Jorda, Libor Olma, Michal Pavel Vojta, Martin Štolba, Zdeněk Kapl, Václav Morys, Martin Táborský, Zdenka Mervová, Dalibor Hrda a Juraj Nociar, Roman Cimbál, Rudolf Medňanský a Šárka Maršálová.

Foto: Slezské divadlo Opava (repro redakce)