Prostředí Biskupského dvora, kde již počtvrté zakončí Městské divadlo Brno svou sezónu, si samo řeklo o další titul, který zde bude nastudován. Vždyť který jiný tradiční český muzikál uvádět pod kouzelným panoramatem kostela sv. Petra a Pavla, než oblíbenou hudební komedii Noc na Karlštejně? Gotické věže brněnské katedrály budou tou nejlepší kulisou pro známý titul, vyprávějící úsměvnou historku ze života krále Karla IV. a jeho manželky Elišky Pomořanské.

Jeden z nejoblíbenějších muzikálů vychází z veselohry Jaroslava Vrchlického. Vtipná zápletka komedie, jejíž děj se odehrává na Karlštejně v červnu r. 1363, je postavena na dvojím porušení údajného nařízení Karla IV., že v posvátných prostorách hradu, kde jsou uloženy zemské klenoty a kam se císař uchyluje ke zbožnému rozjímání, nesmí přenocovat žádná žena. Výjimka neplatí ani pro mladičkou novomanželku, čerstvě korunovanou českou královnu a v pořadí čtvrtou Karlovu ženu Elišku (Alžbětu) Pomořanskou.

První muzikálová verze Noci na Karlštejně se zrodila v r. 1965 jako televizní film režiséra Františka Filipa s herci Vladimírem Rážem, Jiřinou Bohdalovou, Jaroslavem Marvanem a Rudolfem Deylem ml. Potenciál půvabné dobové hříčky pak plně zužitkovali další filmoví tvůrci v r. 1973, kdy Noc na Karlštejně podle svého vlastního scénáře natočil režisér Zdeněk Podskalský. Zárukou úspěchu se staly písně Karla Svobody na slova Jiřího Štaidla. Jejich film není jistě třeba blíže představovat, připomeňme si jen jeho hvězdné obsazení: Vlastimil Brodský (Karel IV.), Jana Brejchová (Eliška Pomořanská), Karel Höger (Arnošt z Pardubic), Jaroslav Marvan (purkrabí) Miloš Kopecký (vévoda Štěpán), Waldemar Matuška (král Petr), Slávka Budínová (hofmistryně Ofka), Daniela Kolářová (Alena) a Jaromír Hanzlík (Pešek). Z populárních zpěváků se tu setkáváme s Karlem Hálou a Karlem Štědrým, Petrem Spáleným, Pavlínou Filipovskou, Viktorem Sodomou a Jiřím Laufrem.
Filmový scénář pro divadlo zpracoval Zdeněk Podskalský ml. a premiéru si tato divadelní verze, obohacená o nové tři písně s texty Eduarda Krečmara, odbyla v roce 2004 na jevišti Hudebního divadla v Karlíně, odkud se rozlétla na další scény.

Na Biskupském dvoře bude Noc na Karlštejně odpremiérována 22. června 2014, režírovat bude Igor Ondříček.

Ilustrační foto: Archiv redakce