Letní open-air muzikálové produkce jsou u nás stále oblíbenější. Staly se tradicí nejen na zámku Hluboká, ale často se muzikálový žánr objevuje také na Kunětické hoře (VČD Pardubice), v legendárním Českém Krumlově a samozřejmě na brněnském Biskupském dvoře. Letos se přidává i Městské divadlo Most, které odehraje sérii představení kultovní Noci na Karlštejně na hradu Hněvíně.

Zatím produkce mosteckého divadla plánuje sedm představení na přelomu června a července. Do plenéru bude přenesena inscenace Zbyňka Srby z roku 2011. Dočká se však několika změn a také nového obsazení některých postav. Hlavní ženskou roli Elišky Pomořanské na Hněvíně ztvární talentovaná slovenská herečka Lucia Jagerčíková. Tu mostečtí diváci už znají z muzikálů Zpívání v dešti (v roli Káti Seldenové), Cabaret (v roli Sally Bowlles) a z inscenace Postřižiny (v roli Maryšky), v Praze hraje v několika muzikálových produkcích. Oproti původní verzi se změní také představitel Arnošta z Pardubic, namísto Františka Nedbala diváci uvidí Marcela Rošetzkého. Nepřijdou však o Otto Lišku, který byl dokonce nominován na Cenu Thálie za roli krále Petra, kterého ve filmovém zpracování ztvárnil Waldemar Matuška. Obnovená premiéra na hradě Hněvín je uváděna u příležitosti 700. výročí narození Karla IV., jednoho z nejvýznamnějších českých panovníků a klíčové osobnosti Evropy ve 14. století.

Filmový muzikál Noc na Karlštejně podle vlastního scénáře natočil režisér Zdeněk Podskalský´v roce 1973. Zárukou úspěchu se staly písně Karla Svobody s texty Jiřího Štaidla. Jejich film není jistě třeba blíže představovat, připomeňme si jen jeho hvězdné obsazení: Vlastimil Brodský (Karel IV.), Jana Brejchová (Eliška Pomořanská), Karel Höger (Arnošt z Pardubic), Jaroslav Marvan (purkrabí) Miloš Kopecký (vévoda Štěpán), Waldemar Matuška (král Petr), Slávka Budínová (hofmistryně Ofka), Daniela Kolářová (Alena) a Jaromír Hanzlík (Pešek). Píseň Lásko má já stůňu se stala megahitem Heleny Vondráčkové. Filmový scénář po letech pro divadlo zpracoval Zdeněk Podskalský ml. a premiéru si nová divadelní verze, obohacená o tři nové písně s texty Eduarda Krečmara, odbyla v roce 2004 v Hudebním divadle Karlín. Odtud postupně zamířila téměř do všech českých divadel. Premiéra se na Hněvíne se uskuteční 19. června 2016 ve 21:00, reprízy proběhnou v termínech 22., 23., 24. června a 1., 2. a 3. července 2016 opět od 21:00.


Jaroslav Vrchlický, Karel Svoboda, Jiří Štaidl, Eduard Krečmar: NOC NA KARLŠTEJNĚ
Režie: Zbyněk Srba
Dramaturgie: Vlastimil Novák
Choreografie: Hana Halberstadt
Hudební nastudování: Tomáš Alferi
Scéna: Petr Kastner
Kostýmy: Kateřina Hájková

Osoby a obsazení:
Karel IV.: Miroslav Večerka
Eliška Pomořanská: Lucia Jagerčíková
Arnošt z Pardubic: Marcel Rošetzký
Ješek z Vartemberka: Zdeněk Košata
Petr, král cyperský: Otto Liška
Štěpán II., vévoda bavorský: Jakub Dostál
Otka: Regina Razovová
Pešek: William Valerián
Alena: Karolína Herzinová
Dětřich: Bohuslav Patzelt


Foto: A.Pšemetskyy, Md Most, repro redakce