Radúz a Mahulena: Muzikálová legenda se vrací na Biskupský dvůrMARY_plakat

Nová inscenace muzikálové balady zazní už 8. června

Muzikálová balada podle poetického dramatu Julia Zeyera Radúz a Mahulena Stanislava Moši a Petra Ulrycha měla světovou premiéru 8. listopadu roku 1997. Hrála se až do roku 2002, zaznamenala 91 repríz a vidělo ji 36 295 diváků. Nesmrtelný příběh zakázané lásky mezi dvěma znepřátelenými rody se vrací po čtrnácti letech na scénu, tentokrát do plenéru Biskupského dvora Moravského zemského muzea v brně. Nová inscenace bude mít premiéru 18. června 2016.

V roce 1898 mělo v pražském Národním divadle premiéru české pohádkové poetické drama Radúz a Mahulena, které Julius Zeyer sepsal podle slovenské lidové pohádky. Scénickou hudbu k této pohádce napsal Josef Suk, čímž se na dlouhá léta příběh ze slovenských hor spojil s jeho lyrickými a romantickými melodiemi. V roce 1970 stejná hudba zazněla i ve filmové verzi pohádky, kterou v hlavních rolích s Janem Třískou a Magdou Vašáryovou natočil Petr Weigl. Téměř sto let po premiéře se nesmrtelný příběh lásky dočkal svého znovuzrození na jevišti Městského divadla Brno. 8. listopadu roku 1997 zde měl Radúz a Mahulena premiéru v nové textové úpravě a verzi Stanislava Moši a s originální hudbou Petra Ulrycha.  Diváci tehdy odcházeli z divadla a v hlavě jim stále zněly nezapomenutelné melodie s krásnými texty. Je mnoho těch, kteří si dodnes zpívají: „…dvě království se v zášti potýkají a jedno druhé chce srazit na kolena. Než zrozeni jsou Radúz a Mahulena!“ anebo: „Magurský kralevici, hodím tě mezi krysy! Co ti kdy bylo krásné, navždycky bude kdysi!“

Téměř po dvaceti letech se tedy k oblíbenému titulu, který ve své době kritika označovala za „estetický zážitek a podnět k zamyšlení“, Městské divadlo Brno vrací v nové inscenaci, jíž pro Biskupský dvůr opět režijně připraví Stanislav Moša, v nových kostýmech Andrey Kučerové a originální scéně Jaroslava Milfajta, s choreografií Michala Matěje. V  titulních rolích se publikum může těšit na Andreu Zelovou a Aleše Slaninu, které doplní Stanislav Slovák v roli Vratka, Markéta Sedláčková jako Nyola a Rastislav Gajdoš v roli Stojmíra, jež se jako jediní vrací z původního obsazení, Matku Zemi zazpívá Viktória Matušovová a v roli Runy se představí Lucie Bergerová. Premiéra proběhne 18. června 2016 pod hvězdným nebem a petropavelskými věžemi v prostorách Biskupského dvora Moravského zemského muzea.

Foto: Vizuál MBD