BARON PRÁŠIL PŘILÉTNE 25. ÚNORA
Na včerejší tiskové konferenci se v Divadle Hybernia představil nový muzikálový projekt autorského týmu Zdeněk Barták – Petr Markov BARON PRÁŠIL, který bude mít premiéru 25. února příštího roku. Krom dalších hvězd chystané produkce se včerejšího setkání s novináři zúčastnil i nejznámější český Dracula Daniel Hůlka, který měl být podle jednoho bulvárního deníku právě hospitalizován v psychiatrické léčebně kdesi na Moravě.

Moderování včerejší tiskové konference se ujal Aleš Háma s Jakubem Wehrembergem a režisérem muzikálu Baron Prášil Filipem Renčem. Ten všem přítomným prozradil několik detailů své inscenační koncepce a zároveň zdůraznil, že využije řady technických prvků, které diváci neměli možnost v českých divadlech dosud vidět. Půjde zejména o speciální projekce, známé pod názvem „video mapping.“
Filip Renč k tomuto tématu uvedl: „Baron Prášil bude plný fantazie a úžasných efektů. Každému se vybaví Baron letící na dělové kouli a pro nás bylo právě nejobtížnější propojit onen snový svět s realitou. Proto jsme se rozhodli využít zcela nový druh vizuálního umění, který se začal objevovat ve světě teprve před pěti lety. Projekce zvláštním způsobem spolupracují s vybraným objektem a dokáží se například zakřivit, zdůraznit nebo změnit jakýkoli tvar, linii a prostor. Celý vizuální koncept vznikl ve spolupráci se scénografem Šimonem Cabanem a titulní hrdina bude levitovat v prostoru, přiletí na jeviště z nejvyššího balkonu divadla nebo odletí pryč na pařátu ptáka. Bude se opravdu nač dívat,“ slibuje Renč. „Všechny scenérie jednotlivých obrazů jsou tvořeny virtuálně – vznikají nejdříve studiově jako 3D model, který je pak vyspělým projekčním systémem promítán do skutečného prostředí. Pro tento účel byly vytvořeny speciální dekorace s reflexním povrchem, který umožňuje jejich dynamickou proměnu dle záměru scénaristy a režiséra,“ dodává vedoucí týmu pro speciální projekce Jindřich Trapl.

Přítomní hosté se také dočkali několika ochutnávek z nového díla, přestože zkoušky oficiálně začnou až začátkem prosince. O dech beroucí úvod se postaral jeden z představitelů hlavního hrdiny Josef Vojtek, když před zraky přítomných na pozadí projekce neohroženě předvedl létací scénu. Poté se k němu přidali na jevišti další dva Baroni Daniel Hůlka a Marian Vojtko. Následovala krásná píseň „Patricia“, kterou zcela bezchybně živě na jevišti zahrál a zazpíval Daniel Barták, syn autora hudby Zdeňka Bartáka. Daniel se nejen tradičně postará o aranžmá a hudební režii, ale objeví se rovněž v jedné z hlavních rolí Franka po boku tří alternantů titulního hrdiny, jimiž budou už zmínění Daniel Hůlka, Josef Vojtek a Marián Vojtko. V dalších rolích pak diváci uvidí největší hvězdy českého muzikálového nebe – Romana Vojtka, Tomáše Savku, Kateřinu Brožovou, Sabinu Laurinovou, Martu Jandovou, Hanu Křížkovou, Tomáše Trapla či Jiřího Langmajera. Překvapením je pak obsazení známého komika Zdeňka Izera. Z dosud méně populárních tváří dostala příležitost mladá studentka operního zpěvu na HAMU Zuzana Benešová, která přesvědčila autory svým skvělým výkonem v roli Julie během letní produkce muzikálu Romeo a Julie na zámku Hluboká.
Zejména pro fotografy se velmi vděčnou událostí stalo i přeměřování přítomných hereček výtvarníkem Romanem Šolcem přímo ve foyeru divadla, aby se mohly začít šít kostýmy z jeho návrhářské dílny.

Jak vznikaly melodie nového muzikálu nám sdělil známý hitmaker Zdeněk Barták:
„Vždycky mě zajímaly neuvěřitelné příhody, fantasticky barevné obrazy a neobvyklé zápletky, které dopadnou zcela určitě jinak, než tomu bývá zvykem. Takový je Baron Prášil – roztomilý, bláznivý, ukecaný lhář, ale také moudrý člověk, který ví, jak celému světu pomoci. A tak, když vznikl první nápad převést tuto postavu na divadelní scénu v podobě muzikálu, což bylo zhruba před dvěma lety, neměl jsem důvod tuto nabídku od zkušeného a velmi úspěšného producenta Oldy Lichtenberga nepřijmout. Hudba, kterou jsem k tomuto muzikálu psal, mě napadala úplně sama a velmi rychle. Byla to pro mě radost všechny ty nápady zaznamenávat. Je to hudba zcela určitě muzikálová, poetická, romantická, dramatická, veselá, ale hlavně melodická. Myslím si, že divák chce slyšet hudbu, která ho vtáhne do děje. Hudbu s krásnými melodiemi a texty, u kterých má šanci, že si je bude zpívat i cestou domů.“

DAN HŮLKA SE NEZBLÁZNIL
V závěru tiskové konference vystoupil zpěvák Daniel Hůlka, aby dementoval před novináři zcela smyšlené informace, které se o něm objevily v jednom bulvárním deníku. Podle nich herci hrozilo přepracování, psychické vyčerpání, návrat k drogám a proto se sám uchýlil do psychiatrické léčebny kdesi na Moravě.
Daniel ve svém emotivním vystoupení mimo jiné uvedl:
„Vážení novináři, rád bych vás poprosil, abyste teď zaměřili svou pozornost na redaktorku Sašu Šeflovou. Nefoťte teď chvíli mě, ale jí. V honbě za senzací o mě uveřejnila naprosto nepravdivé informace, přestože na mne má telefonní kontakt a mohla si ověřit, že jsem normálně doma. Ač jsem se jí sám snažil kontaktovat, napsala článek, po jehož přečtení se má maminka zhroutila a skončila v nemocnici. Rád bych jí zde přede všemi řekl, že je nejen špatnou novinářkou, ale především velmi zlým člověkem bez jakýchkoli etických zábran. Jen s ohledem na zdejší atmosféru volím tato slova, jinak bych použil daleko ostřejší a vulgárnější. Přeji vám všem pěkný den, vyjma zmíněné slečny novinářky.“

Náš redakční tým dodává, že Daniel Hůlka byl, jak je zřejmé i z fotografií, na včerejší tiskové konferenci přítomen a vyzařovala z něj naprostá pohoda. Jako vždy patřil k dobře naladěným umělcům, kteří se k novinářům chovají velmi vstřícně. To ostatně prokázal před měsícem i na slavnostním křtu nového CD muzikálu Dracula, kde neúnavně odpovídal na otázky novinářů přes dvě hodiny bez jakéhokoli občerstvení. Rozhovor s ním přinesl i náš magazín.
Hyenismus zmíněné novinářky je o to nepochopitelnější, že se akcí v divadlech Broadway a Hybernia pravidelně zúčastňuje a na jedné z nich nedávno dokonce vyhrála zájezd do rumunských Karpat. Mohla si tedy informace „z důvěrných zdrojů ze zpěvákova okolí“ snadno ověřit.
Naše redakce se od praktik těchto takzvaných „novinářů“ důrazně distancuje.

BĚHEM TISKOVÉ KONFERENCE JSME PRO VÁS PŘIPRAVILI EXKLUZIVNÍ ROZHOVORY S BUDOUCÍ MUZIKÁLOVOU HVĚZDOU ZUZANOU BENEŠOVOU A S HUDEBNÍM SKLADATELEM ZDEŇKEM BARTÁKEM, KTERÉ BUDEME PRŮBĚŽNĚ ZVEŘEJŇOVAT NA NAŠICH STRÁNKÁCH.

BARON PRÁŠIL, DIVADLO HYBERNIA OD 25. ÚNORA 2010:
Hudba: Zdeněk Barták
Scénář a libreto: Petr Markov
Režie: Filip Renč
Choreografie: Kristina Kloubková
Scéna: Šimon Caban
Kostýmy: Roman Šolc
Hudební aranže a režie: Daniel Barták
Produkce: Oldřich Lichtenberg

Foto: Josef Hrubý
1) Zdeněk Barták u poutače muzikálu Baron Prášil
2) Režisér Filip Renč, producent Oldřich Lichtenberg, libretista Petr Markov a hudební skladatel Zdeněk Barták během tiskové konference
3) Roman Šolc přeměřuje herečku Sabinu Laurinovou
4) Tři Prášilové – Daniel Hůlka, Josef Vojtek a Marián Vojtko
5) Scénka pro čtenáře bulváru – osoba vydávající se za Barona Prášila (Dan Hůlka) je odvážena na psychiatrii

Vstupenky na zmiňované představení můžete zakoupit zde.Ticketportal