Nejnákladnější, nejefektnější, nejzábavnější – těmito superlativy označují producenti nový původní muzikál Baron Prášil, který bude mít v pražské Hybernii premiéru už příští čtvrtek, 25. února. Nové dílo představili včera na press show novinářům za účasti všech inscenátorů, tvůrců i hlavních hvězd produkce. Nechyběl samozřejmě žádný z Baronů – Daniel Hůlka, Josef Vojtek ani Marián Vojtko, ale na zvídavé otázky byli připraveni odpovídat také například Tomáš Savka, Daniel Barták, Sabina Laurinová, Kateřina Brožová, Hanka Křížková, Marta Jandová, Vilém Čok, Šárka Vaňková, Tomáš Trapl, hudební skladatel Zdeněk Barták, libretista Petr Markov, choreografka Kristina Kloubková nebo režisér Filip Renč, který střídavě s Alešem Hámou celou prezentaci s vtipem uváděl. Přítomní novináři se dočkali i velmi očekávaných scénických upoutávek – příletu Barona Prášila na dělové kouli, harémového hudebního čísla Gity a efektní scény Prášila a Franka s „létajícími tanečnicemi“ v pozadí. Během nich zazněly tři písně z připravovaného muzikálu – jako první se představil Josef Vojtek, který za doprovodu tanečnic zazpíval úvodní píseň To jsem já. Šárka Vaňková, která ztvární Gitu, nabídla píseň Prachy, prachy a Daniel Hůlka s Tomášem Savkou předvedli své umění v duetu s názvem Na křídlech fantazie. Velký zájem vzbudily i výpravné kostýmy návrháře Romana Šolce a prostorové projekce, takzvaný mapping, které jsou na evropské divadelní scéně použity vůbec poprvé.

Rozpočet nového muzikálu se podle producenta Oldřicha Lichtenberga pohybuje v řádu desítek miliónů korun. Zdůraznil, že chce touto produkcí doplnit repertoár o klasický rodinný muzikál, který Praze zatím chybí a jenž by bavil stejně děti jako dospělé. Scény podle producentových slov nebudou děti pohoršovat a dospělí si v příběhu najdou vlastní poselství. „Zatím plánujeme sto představení a prodáno je už zhruba 70 procent vstupenek. Těšíme se na první ohlasy diváků, v pondělí začínají veřejné generálky. Máme ambice vyjet s muzikálem i do zahraničí, ale nejdřív uvidíme, jaké budou reakce,” dodal Lichtenberg.

Režisér Filip Renč médiím sdělil, že se jedná o jeho zatím nejsložitější divadelní práci. Musel najít klíč k rychlým změnám prostředí a k hektickým převlekům, protože Baron Prášil se odehrává v sedmi různých prostředích. Základní dějová linka je situována do současnosti, ovšem ve svých snech Baron procestuje nejrůznější historická i fiktivní období. Inscenátoři se snažili inspirovat nejúspěšnějšími tzv. „family muzikály“, jako je například Mary Poppins a pokusit se celou show zvládnout na evropské úrovni.

„Není to jednoduché – plnohodnotně tancovat, zpívat u toho, pak skončí taneční číslo a začíná rovnou činohra. Herci přitom nesmí být zadýchaní, což vyžaduje delší trénink. Je to tak ve všech světových muzikálech – pár jsme jich objeli a snažíme se herce motivovat k výkonům, které jsou na světové muzikálové scéně běžné. Muzikáloví herci v zahraničí vynikají kompaktním herectvím, zatancují, zastepují, zasaltují a umí všechno dokonale. To se mně líbí a snažím se, aby i naši protagonisté jen nestáli na forbíně a za nimi někdo další tančil. To bychom se se světovými produkcemi mohli těžko srovnávat,“ podotýká Renč.

„Uznání zaslouží všichni sólisté, hlavně Baroni a Wilcoxové odvádí velké výkony. Začátky byla kruté, protože zpěváci byli trošku zděšení, že se budou muset až tolik hýbat. Ale myslím, že udělali obrovský pokrok a že jsou zkrátka dobří,“ chválila vystupující choreografka Kristina Kloubková.

Na titulní postavu se těší i populární Dracula, barytonista Daniel Hůlka:
„Pro mě to bude zase nová zkušenost, protože snad poprvé ve svém životě hraji kladnou muzikálovou postavu,“ sdělil pro čtenáře našeho magazínu charismatický zpěvák. „Osobně si myslím, že na naší scéně takovýto titul pro celou rodinu chyběl. Příběh, který pobaví všechny duchem mladé bez rozdílu věku, kteří mají rádi svět fantazie a neuvěřitelných dobrodružství. Nezabíjí se v něm a neteče žádná krev.“ Alternující Marián Vojtko doplnil, že choreografka účinkujícím dala tentokrát opravdu zabrat: „Oproti Pepovi Vojtkovi jsem byl ve výrazné nevýhodě, protože ten má doma tanečnici a tudíž ty složitější figury mohli trénovat po večerech doma, zatímco já musel o to víc dřít v divadle,“ glosoval s úsměvem.
Celá press show vyvrcholila velkou módní přehlídkou, kterou moderoval Aleš Háma a během níž vybraní účinkující předvedli alespoň některé z celkem tří set úborů. Prostřednictvím našich fotografií nabízíme malou ochutnávku z Barona Prášila i vám.

Foto: Vítězslav Sladký

1) Tři Baronové a krásné gejšy…
2) Baron Prášil a “létavice”
3) Šárka Vaňková s Danielem Hůlkou
4) Eunuchové – Ivo Pešák a Vlastimil Zavřel
5) Sabina Laurinová (Patricie) v palbě otázek

Vstupenky na zmiňované představení můžete zakoupit zde.Ticketportal