Blížící se předvánoční období jako obvykle předznamenává řadu mimořádných kulturních akcí – křtů, koncertů i společenských a charitativních setkání. Poměrně méně tradiční prezentaci zvolil muzikálový zpěvák Ladislav Spilka, který dnes v 17 hodin pokřtí ve spolupráci s Českou hudební agenturou v pražské Restauraci Konvikt svůj vlastní kalendář nazvaný Láďa Spilka 2010.

Šestatřicetiletý herec a zpěvák, rodák z Městce Králového, původně studoval hru na akordeon a bicí. Vystupoval v řadě rockových, hardrockových a jazzrockových kapel, jako byl Calibos, SPS, Mamatea, Zády nebo Den. K muzikálu se dostal díky spolupráci s Danielem Landou, se kterým jako doprovodný zpěvák účinkoval během turné Bouře 2005 a Československo 2008. Role Martina v Tajemství mu pak otevřela cestu do muzikálového světa. Zatím si zahrál a zazpíval v těchto projektech:

Johanka z Arku – španělská verze, La Hire
Tajemství – Martin
Krysař – Krysař
Hamlet – Laertes
Galileo – Giordano Bruno
Jack Rozparovač – flašinetář
Kladivo na čarodějnice – Boblig

Účinkoval rovněž ve filmu Kvaska a od 62. dílu hraje roli nekompromisního podnikatele Cihláře v seriálu Ordinace v růžové zahradě 2. V současné době dokončuje své prvním sólové CD “Laspilka” a zároveň se připravuje na úplně novou divadelní zkušenost. Již od 5. prosince bude hrát místo původně ohlášeného Václava Noida Bárty v plzeňském Komorním divadle v muzikálu Dáma na kolejích úlohu boxera Bedřicha. Zkoušky s režisérem Luborem Cukrem, dirigentem Pavlem Kantoříkem a choreografkou Lindou Fikar – Stránskou jsou už v plném proudu.

Fotografický kalendář Přátelské pozdravy Ládi Spilky a skupiny jeho přátel zachycuje momenty potkávání, pozdravů či přehlížené chvíle setkávání se s blízkými lidmi. Umělecké zobrazení těchto momentů objektivem zachytil významný český fotograf prof. Václav S. Sadílek st. a krátkými texty doplnil spisovatel, libretista a novinář Jan Krůta. Výtěžek z prodeje kalendáře bude věnován nadačnímu fondu Janele při Oddělení klinické hematologie FN Královské Vinohrady. Kromě zmíněného hlavního protagonisty jsou jeho tvářemi Dan Landa, Mirjam Landa, Jiří Langmajer, Martin Dejdar, Mojmír Maděrič, Ivan Vodochodský, Martin Pošta, Míša Kuklová, Michaela Zemánková, David Suchařípa, Lešek Semelka, Filip Blažek a Richard Tesařík.
„Velmi si toho vážím, že všichni lidé šli do tohoto projektu bez váhání. Moc to pro mě znamená. Přece jen – lidí, které za svůj život potkáme, je velká spousta, ale těch pravých přátel, těch je opravdu jen pár. Mám veliké štěstí, že jsem takové báječné lidi potkal a opravdu všem z celého srdce děkuji,“ uvádí Láďa Spilka.

Foto: Divadlo Kalich (Johanka z Arku, s Lucií Šoralovou), Divadlo Milénium (Kladivo na čarodějnice) a Martin Mašín