První tiskovou konferenci má za sebou chystaný muzikálový projekt Baron Prášil, který bude mít premiéru v pražském Divadle Hybernia 25. února příštího roku. Právě probíhají konkursy na hlavní i vedlejší role.

Z Barona Prášila by měla vzniknout hra plná zábavy a kouzel. Muzikál bude založen na unikátních tricích a efektech, které prý dosud ještě v Čechách nebyly k vidění a jeho celkový rozpočet se přehoupne přes padesát milionů korun. Titulní hrdina bude například létat nad hlavami diváků.
“Po dramatických dílech, jako je Golem nebo Dracula, jsme hledali něco veselého, pozitivního, kde neteče krev a lidé se nezabíjejí, něco, na co mohou přijít i děti,” uvedl na tiskové konferenci režisér Filip Renč a dodal: “Nechceme dělat žádné pseudodrama, ale hezkou a výpravnou divadelní komedii. Budu rád, když polovinu publika budou tvořit děti.” Přesto nepůjde o typický dětský muzikál, ale o komedii pro celou rodinu.

Hudbu nového muzikálu komponuje známý hudební skladatel Zdeněk Barták, jehož muzikály se hrají nejen u nás, ale také například v jihokorejském Soulu, libreto píše zkušený Petr Markov, který s Bartákem už napsal Jednu noc na Karlštejně nebo Hrátky s čertem. Jeho dosud nejznámějším muzikálem jsou Zvonokosy, které napsal v roce 1983 v autorské dvojici s Jindřichem Brabcem.
“V našem zpracování nebude Baron Prášil notorickým lhářem, ale představíme jej jako sympaťáka s bujnou fantazií. Jeho neuvěřitelné příběhy navlékneme jako zářivé korálky na velmi jednoduchou, ale o to pevnější nit základního příběhu,” uvádí Petr Markov a dodává, že na scénu Prášil přiletí na typické dělové kouli.

Choreografii muzikálu bude mít na starosti Kristina Bastienová, scénu navrhne Šimon Caban a hudebního nastudování se ujme Eduard Klezla. Ten si spolu s tvůrci klade za cíl také najít pro některé role neokoukané tváře, aniž by se ovšem produkce zřekla svých stálých spolupracovníků. Producent Oldřich Lichtenberg již oslovil například Jiřího Langmajera, Kateřinu Brožovou, Josefa Vojtka či Kamila Střihavku. Konkursy prý však naznačují, že by se v Hybernii mohly zrodit i nové hvězdy. Obsazení by mělo být oznámeno v nejbližších dnech.

Ilustační foto: Dobová kresba /repro redakce/