Divácky úspěšný muzikál Baron Prášil hudebního skladatele Zdeňka Bartáka a textaře Petra Markova oslavil na jevišti pražského Divadla Hybernia ve čtvrtek 30. září stou reprízu. Premiéra se přitom odehrála na této scéně 25. února tohoto roku. Produkce po slavnostním představení navíc oznámila novinářům další novinku – 15. října do Barona Prášila v roli Evelíny vstoupí populární zpěvačka Helena Vondráčková, která již pilně cvičí texty, písně i choreografii. Alternovat bude se stávajícími představitelkami Kateřinou Brožovou, Martou Jandovou a Hankou Křížkovou. Evelína, jíž autoři charakterizují jako ženu vyššího středního věku, tak získá prostřednictvím zmíněných zpěvaček zcela unikátní věkové rozpětí – zatímco Martě Jandové je šestatřicet, o sedmadvacet let starší Vondráčková by mohla být její matkou… Helena Vondráčková už přitom vystupovala pod stejnou produkční společností coby Matka v muzikálu Mona Lisa.

Během jubilejního představení se divákům představily současné hvězdy Barona Prášila. V titulní úloze pěvecky exceloval Daniel Hůlka, Franka ve výborné formě zahrál a zazpíval Roman Vojtek, sympatickou Patricií byla Sabina Laurinová, hamižnou Evelínou Kateřina Brožová, prohnaným Wilcoxem Vilém Čok a svůdnou Gitou mladičká Eva Burešová. Vylosovaná divačka, sedící tentokrát v pětadvacaté řadě, si krom divadelního zážitku odnesla z představení i speciální dárky, které obdržela přímo z rukou „krále světa fantazie“ Daniela Hůlky. V hledišti a zákulisí se pak k malé oslavě sešel celý herecký a inscenátorský tým, kromě těch, kteří jsou momentálně pracovně v zahraničí. Nechyběl samozřejmě hudební skladatel Zdeněk Barták se synem Danielem, choreografka Kristina Kloubková nebo režisér Filip Renče. Ten k muzikálu uvedl:

„Byl bych rád, aby lidé z divadla odcházeli nakopnutí a plní energie. Zatím se to daří. Baron Prášil je rodinný muzikál, komedie. Jeho fantastický svět je nesmírně pozitivní. Děj je inspirovaný Bürgerovou knihou, kterou scénárista Petr Markov přetavil do divadelní podoby. A ta je veskrze pozitivní. Po Golemovi, který byl těžký a smutný, jsem chtěl udělat něco radostného. A snažím se dodržet jedenácté přikázání Billiho Wildera, režiséra filmu Někdo to rád horké, které zní: „Nebudeš nudit bližního svého.“ Takže jsme veselí a plní energie a pokoušíme se o krásnou pohádkovou show s nádhernou hudbou skladatele Zdeňka Bartáka.

Zmíněný hudební skladatel nejprve popřál muzikálu nejméně dalších sto úspěšných repríz a následně vysvětlil, jak hudba tohoto titulu vznikala:
„Když jsem dostal před třemi lety nabídku připravit pro Divadlo Hybernia nový muzikál podle krásné knížky plné fantazie – Baron Prášil, byl jsem nadšen. Pustil jsem se do skládání s velkou chutí a melodie mě napadaly samy. Každý muzikál totiž potřebuje silné hudební nápady, protože jen tak má právo na život. A tak uslyšíte melodie veselé, smutné, láskyplné, filmové i dramatické, ale hlavně všechny nahrané živě s velkým symfonickým orchestrem. Melodie, které nádherně a s citem otextoval můj dvorní textař a libretista Petr Markov a které výborně zaranžoval dlouholetý tým mých spolupracovníků, Daniel Barták a Ivan Zelenka. Příprava a nazkoušení muzikálu byly velmi náročné, ale celý tým to zvládl na jedničku. Jsem rád, že náš v současnosti bezesporu nejlepší muzikálový producent Oldřich Lichtenberg nám nikomu nedal ani vteřinu vydechnout. Ono to je na výsledku totiž vidět. Díky, Oldo.“

Na Barona Prášila se diváci mohou vydat ještě během října a listopadu, a následně pak zase od března. Mezitím jej v Hybernii postupně vystřídají Dracula, Hello Dolly a Tři mušketýři.

Foto: Martin J. Polák (snímky laskavě poskytla produkce Divadla Hybernia)

Vstupenky na zmiňované představení můžete zakoupit zde.Ticketportal