Foto archiv autora

Pět let jsme společně seděli s jedním z nejlepších českých textařů Eduardem Krečmarem v muzikálové a operetní porotě Cen Thálie. Při věčných diskuzích jsme probírali českou scénu skrz naskrz a vypili přitom poměrně dost sklenek nejen v kavárničce na Senovážné náměstí, ale také třeba na premiéře úspěšného muzikálu Casanova našeho společného kamaráda Zdeňka Bartáka na zámku Hluboká nebo v divadelním klubu ústeckého divadla. Loni Eduard Krečmar oslavil osmdesátku, pak už kvůli postupující nemoci prakticky nevycházel.

Eda byl textaře od Pána Boha. O co míň toho namluvil, o to trefnější jeho hlášky byly, stejně jako texty, které neuvěřitelně hbitě psal. Řada zpěváků mi vyprávěla, jak v 70. a 80. letech přinesli Edovi do kavárny Slávie cizí písničku, on řekl, že se na to někdy podívá… dal si sklenku vína a dva fernety a druhý den donesl hotový geniální text, který mnohdy předčil originál. Ostatně, napsal jich stovky, ať už k původní tvorbě, nebo převzatým písničkám. Mýdlový princ, Boty proti lásce, Malinká, Jen se hádej, Být stále mlád, Když jdou na mužskýho léta, Řeka slzí, Hvězdičko blýskavá, to je jen stručný výčet těch největších hitů, které zpívali Karel Gott, Marta Kubišová, Helena Vondráčková, Václav Neckář, Petr Novák nebo skupina Olympic. Ke skladatelům, se kterými jako textař nejčastěji spolupracoval, patří Karel Svoboda, Angelo Michajlov, Ladislav Štaidl, Václav Zahradník, Zdeněk Barták, Vašo Patejdl a Pavel Krejča. Pracoval pro divadla Rokoko Semafor, Paravan a Apollo.

Eduard Krečmar (17. března 1942 Praha – 22. října 2023) je ovšem i spoluautorem mnoha muzikálů. Hudební divadlo Karlín hrálo s jeho texty Zasněženou romanci a Sny z Nového Yorku, se Zdeňkem Bartákem napsal světový muzikál Romeo a Julie (velmi úspěšný nejen u nás, ale jaké v jihokorerejském Soulu), Kristiána (Mahenovo divadlo Brno), hudební komedii Foustýna či muzikálovou podobu Jiráskovy Lucerny (Těšínské divadlo). Městské divadlo Brno uvedlo v roce 2014 původní muzikál Don Juan autorské čtveřice Vašo Patejdl – Eduard Krečmar – Martin Hrdinka – Ivan Hubač.  Nezapomenutelné jsou i jeho texty k písním pro české i zahraniční animované filmy, TV seriály a pohádky. Písně ze Zdivočelé země (Sen kovbojů), Zlatovlásky nebo Doktora z vejminku (Když jdou na mužskýho léta) téměř zlidověly.

„Milý Edo, díky písním, které jsi otextoval a rádia je budou hrát i za sto let, jsi nesmrtelný. Ale Tvůj humor, a vlastně i mnohdy vtipné mlčení, nám všem chybí už teď. Život sis neuvěřitelně užil. Omrkni to tam nahoře, jestli je to lepší než tady. A až budou zas za rok Thálie, třeba na nás šibalsky mrkni!“

Muzikálová porota Cen Thálie 2019 – Zdeněk Barták, Eduard Krečmar, Jiří Horký, Michael Prostějovský, Ivan Misař, Jolana Nováková, Vítězslav Sladký, Pavel Bár a tajemnice Herecké asociace Martina Němečková