Ceny Thálie za rok 2012 v oboru muzikálu a operety jsou uděleny: Letošními oceněnými se v ženské kategorii stala Hana Holišová za ztvárnění titulní role v muzikálu Papežka na scéně Městského divadla Brno, mezi muži uspěl Jan Kříž coby Danny z Pomády na jevišti pražského Divadla Kalich. Cenu za celoživotní mistrovství hudební skladatel Zdeněk Barták předal Karlu Fialovi. Zapomenout nesmíme ani na zvláštní cenu Kolegia, kterou získal legendární operetní a muzikálový dirigent Arnošt Moulík.

Hana Holišová

Role: Jana
Název inscenace: Papežka
Hudba a písňové texty: Dennis Martin
Libreto: Dennis Martin, Christoph Jilo podle románu Donny W. Crossové
Překlad libreta: Stanislav Moša
České texty písní: Mikuláš Bryan
Hudební nastudování: Ondřej Tajovský, Dan Kalousek
Choreografie: Julia Poulet
Režie: Stanislav Moša
Premiéra: 4. února 2012
Městské divadlo Brno

Zdůvodnění nominace:
Autorský muzikál Papežka německého skladatele a textaře Dennise Martina je překvapivou událostí muzikálové sezóny v Městském divadle Brno. Historické legendě o dívce, která díky pozoruhodným okolnostem a fascinujícím schopnostem měla v polovině 9. století usednout na papežský stolec, dominuje výkon Hany Holišové v roli dospělé Jany. Bezchybná herecká interpretace a především pěvecký výkon učinily z této role mimořádný zážitek v rámci i jinak velmi zajímavé inscenace.

Jan Kříž

Role: Danny Zuko
Název inscenace: Pomáda
Hudba, libreto a texty písní: Jim Jacobs, Warren Casey
Další písně: Barry Gibb, John Farrar, Louis St. Louis, Scott Simon
Překlad: Adam Novák
České texty písní: Eduard Krečmar
Hudební a pěvecké nastudování: Miroslav Vydlák, Ľubo Dolný
Režie a choreografie: Ján Ďurovčík
Premiéra: 6. září 2012
Hamlet production a.s. – Divadlo Kalich Praha

Zdůvodnění nominace:
Jan Kříž je jednou z nejvšestrannějších mladých osobností české muzikálové scény. Vystudovaný scénograf ke své původní specializaci přidal muzikálové herectví s pozoruhodnou lehkostí i talentem, který zdařile využívá v celé řadě inscenací na mnoha českých jevištích. Jednu z nejvýraznějších rolí ztvárnil v letošní sezóně v novém nastudování legendárního muzikálu Pomáda v pražském divadle Kalich. Svého Dannyho Zuka obdařil interpretační jistotou i přirozeným humorem, který u diváků sklízí zasloužený úspěch.

Ilustrační foto:

1) Ceny Thálie
2) Městské divadlo Brno – Hana Holišová s Petrem Gazdíkem
3) Divadlo Kalich – Jan Kříž