V požehnaném věku nás 96 let nás 21. října navždy opustil drmaturg, režisér a libretista Gustav Oplustil.
Gustav Oplustil, Karolina Neuvirthová a Vítězslav Sladký v ND Praha, foto archiv redakce

V požehnaném věku nás 96 let nás 21. října navždy opustil televizní a rozhlasový dramaturg, režisér, muzikálový libretista a dlouholetý člen muzikálové poroty Cen Thálie Gustav Oplustil. Skvělý znalec divadelní zábavy, kolega a přítel.

Až do svého skonu po krátké nemoci byl Gustav ve výjimečně dobré kondici, zajímal se o divadelní dění a ještě i po svých devadesátinách byl velmi aktivním a fundovaným porotcem Cen Thálie.

Narodil se jako nejstarší z pěti dětí v rodině legionáře z italské fronty. Otec později pracoval jako knihařský mistr ve Vojenské akademii. Gustav vychodil obecnou a měšťanskou školu v Hranicích na Moravě a měl v úmyslu pokračovat na obchodní akademii v Přerově. Jelikož začala válka, místo studia odešel do učení ke strýci, který byl holičem. Začal se zabývat ochotnicky divadlem a po válce byl angažován v Beskydském divadle jako inspicient a herecký elév. Vojenskou službu strávil od roku 1948 v Armádním uměleckém souboru v Praze, během vojny se také oženil (manželka Jarmila).

V roce 1993 nastoupil do zájezdové skupiny Divadla československé armády na Vinohradech, kde pracoval pět let. Následně pracoval jako dramaturg estrádních a zábavných pořadů v Městském domě osvěty a později dostal nabídku práce v redakci zábavy Československé televize, kde začal spolupracovat jako dramaturg mj. s režisérem Zdeňkem Podskalským. Podílel se na vzniku desítek úspěšných TV programů, jako V Praze bejvávalo blaze, Kabaret U dobré pohody nebo Pražský písničkář. Byl buď scénáristou, dramaturgem nebo režisérem. Jeho scénky měly úspěch – možná proto, že při psaní myslel vždycky především na publikum. Skeče přímo na tělo psal i Vladimíru Menšíkovi nebo Jiřině Bohdalové.

Z divadelní a muzikálové tvorby nelze zapomenout především dva úspěšné projekty Hudebního divadla Karlín – Zasněženou romanci a Sny z Nového Yorku. Pro další scény napsal například Haškův pražský dekameron, inscenaci Konec tyrana nebo Kabaret ROKOKO.

Své práci scenáristy se aktivně věnoval více než padesát let. V roce 2002 byl uveden do Dvorany televizní slávy Týtý. Odchodem Gustava Oplustila ztrácíme nejen jednoho z posledních bardů televizní a divadelní zábavy, ale také nesmírně vitálního a zábavného vypravěče a přítele.