Přebásnil nejslavnější světové muzikály superlativů – Ježíše, Evitu, Cats, Elisabeth, Rebeccu nebo Carousel. Dnes oslavil Michael Prostějovský pětasedmdesátiny.

Sám, s humorem sobě vlastním, na svém FB profilu uvedl: „Pětasedmdesátka není jubileum, ale diagnóza. Za blahopřání děkuji a všem mladším přeji, abyste se toho také dožili, protože nic lepšího si nezasloužíte.“

Protože chystáme s Michalem rozhovor a těšíme se na koncert k jeho jubileu, který pořádá DJKT Plzeň na Nové scéně 26. května za účasti hvězd místního souboru a hostů, jako jsou Bára Basiková nebo Monika Absolonová, uvádíme dnes jen encyklopedické údaje.

Na konci šedesátých let začal Michael Prostějovský psát texty k písním. Jako autor napsal v 60. a 70. letech 400 písňových textů pro přední české interprety. V tehdy největší československé gramofonové firmě Supraphon pracoval jako šéf dramaturgie a produkce od poloviny sedmdesátých let až do svého odchodu z Československa. Stál za vznikem gramofonových desek mnoha předních interpretů i skupin. Zajímal se rovněž o hudební divadlo a tento zájem ho přivedl ke studiu na Karlově univerzitě. V sedmdesátých letech tam studoval divadelní a filmovou vědu se zaměřením na hudební divadlo. Od roku 1983 žil v Západním Německu, konkrétně v Kolíně nad Rýnem, kde byl 18 let redaktorem české redakce rozhlasové stanice Deutschlandfunk a Deutsche Welle. Od roku 1990 žije střídavě v Praze a v Německu. Mezi jeho největší hity patří texty k písním pro Karla Černocha (Nářek převozníka, Chrám), Karla Gotta (Řekněte, odkud Vás znám, Zpívejte písně mé, Do re mi la), Václava Neckáře (Podej mi ruku a projdem Václavák, Jsem, Co je to svět, Swingující jupiter) nebo Věru Špinarovou ( Hej, lásko, nečekej, Doktor Faust, Pár iluzí na úvěr). Se skladatelem Jindřichem Brabcem napsal dva původní muzikály: Aristokraty pro Divadlo bratří Mrštíků a Sestřičky pro divadlo v Teplicích. Je také autorem textů písní pro původní muzikál Přízrak Londýna s hudbou Radima Smetany na libreto Pavla Bára a Lumíra Olšovského. Proslavila jej i spolupráce s Michaelem Kunzem, Andrewem Lloydem Webberem a Timem Ricem.

Michale, díky za dlouholetou spolupráci, kdy se již devět let setkáváme mj. v muzikálové porotě Cen Thálie. Ať Tě pevné zdraví a dobrá nálada ještě dlouho neopouští!