Vánoce jako muzikálové téma v poslední době frčí – zatímco Městské divadlo Brno přišlo už před časem s poetickou hrou se zpěvy nazvanou Betlém, v Praze letos mohou diváci navštívit hned dva projekty, jejichž ústředním tématem jsou zimní křesťanské svátky. Velké ambice má nejen nový muzikál Janka Ledeckého Vánoční zázrak aneb sliby se maj plnit o Vánocích, ale také chystaná Vánoční koleda, což bude muzikál napsaný podle stejnojmenné povídky Charlese Dickense. Premiéra se očekává 21. listopadu v Divadle Hybernia, další představení se začátkem prosince uskuteční také v Bratislavě. V inscenaci se spolu na jednom jevišti setkají Karel Roden a Ivana Chýlková, dále v režii Ondřeje Sokola vystoupí například slovenská šansonová zpěvačka Szidi Tobias, rocker David Koller a populární sopranistka Státní opery Praha Marina Vyskvorkina.

Představení připomene atmosféru a mystiku vánočního Londýna první poloviny 19. století. Diváci se stanou svědky přeměny, vykoupení a nápravy mrzoutského nelidy a lakoty Scrooge v jedinečném podání Karla Rodena. V roli duchů Vánoc, kteří jej postupně na Štědrý den navštíví, se představí Ivana Chýlková, Szidi Tobias a Marina Vyskorkina. Pro Davida Kollera je připravena role ducha Jacoba Marleyho, který varuje hlavního hrdinu před smrtí v osamělosti, pokud se nezmění. Součástí představení budou také kouzelnické triky a akrobaté.
„Používáme neobvyklé prostředky, hodně se vyjadřujeme obrazově a pak pochopitelně hudbou. Čtení dvaceti stran knihy nahradí jedna písnička nebo čtyři salta,“ říká Ondřej Sokol, scénárista a režisér Vánoční koledy. Chybět nebudou ani dětští herci a zpěváci. Producent Studia DVA Michal Hrubý k obsazení dodává:
„Stejně jako na jiných našich projektech spolupracujeme s výjimečnými herci a umělci zejména z České republiky ale také ze Slovenska. Dochází tak ke vzájemné kulturní výměně, která navazuje na dlouholetou tradici česko-slovenského divadla. Divákům chceme nabídnout zážitek na pomezí divadla, koncertu a muzikálu.“

Foto: Studio DVA (snímky laskavě poskytla produkce muzikálu Vánoční koleda)