Finále příprav speciálního vánočního muzikálu Janka Ledeckého předznamenala předpremiérová tisková konference, která připomněla, že muzikál Vánoční zázrak aneb Sliby se maj plnit o Vánocích bude mít premiéru už 30. listopadu. První ochutnávka z romantického vánočního muzikálu proběhla v úterý 22. 11. 2011 a navodila atmosféru blížících se svátků, které jsou pro mnohé z nás každoročním zázrakem.

Novináři a hosté se tentokrát stali svědky zkoušky muzikálu pod režijní taktovkou Radka Balaše. Protože času není před premiérou právě nazbyt a všichni účinkující pilují své role, nesla se celá tisková konference v pracovním duchu.
Vítr do ní vnesl svým osobitým způsobem herec Juraj Bernáth, který se ujal moderování předpremiérového setkáni. Svůj výstup ještě podtrhl nápaditým kostýmem čerta. Obdivovat bylo možné také scénu Šimona Cabana a kostýmy výtvarnice Simony Rybákové, do nichž se oblékl Petr Kostka s Elin Špidlovou. Spolu poté zazpívali píseň A od těch časů. Vánoční náladu navodila také písnička Santa Superstar, kterou zpívá hned několik účinkujících najednou. Všechny přítomné pány pak mimořádně zaujala pohybová kreace atraktivních tanečnic ve speciálních vánočních kostýmech. Nemohla tak nepadnout otázka – byl Santa Claus žena?

Vánočním zázrakem se hudebník a zpěvák Janek Ledecký vrací po delší odmlce na českou muzikálovou scénu a přichází s romantickým divadelním příběhem pro celou rodinu, ve kterém objevuje tajemnou a magickou sílu Vánoc a jejich typických tradic a zvyků. To vše je doplněno o Jankovy vánoční písničky, které se během posledních patnácti let staly nedílnou součástí vánoční atmosféry a díky své poetičnosti a upřímnosti si vydobyly jak popularitu u posluchačů, tak i uznání odborníků (cena Česká Grammy 1996).

VÁNOČNÍ ZÁZRAK aneb Sliby se maj plnit o Vánocích

Námět a libreto: Janek Ledecký a Jan Potměšil
Hudba a texty: Janek Ledecký
Režie a dramaturgie: Radek Balaš
Choreografie: Jana Hanušová
Scénograf: Šimon Caban
Výtvarník kostýmů: Simona Rybáková
Hudební nastudování: Jiří Březík

Osoby a obsazení:

Veronika: Linda Rybová, Elin Špidlová
Marek: Filip Blažek, Martin Trnavský
Radan: Karel Dobrý, Marek Vašut
Dědeček: Petr Kostka, Petr Štěpánek
Babička: Naďa Konvalinková, Luba Skořepová, Jana Švandová
Pája: Martin Dejdar, Aleš Háma, Juraj Bernáth
Tomáš: Filip Antonio, Jáchym Blažej, Richard Mašata
Monika a další postavy: Alžbeta Bartošová, Lucie Černíková, Kristýna Kudrnáčová, Michaela Zemánková
Franta: Juraj Bernáth, L.W.Frenk
Pánské role: Ondřej Černý, Petr Ryšavý, Oldřich Smysl, Petr Šudoma, Jan Tenkrát, Mario Čermák
Dámská taneční company: Gloria Fricová, Denisa Kubášová, Jana Sochůrková

Premiéra 30. listopadu v pražském Divadle Broadway

Foto: Martin J.Polák (snímky laskavě poskytla produkce Divadla Broadway)