Před sedmi lety se divákům poprvé představil taneční muzikál hudebního skladatele Petra Maláska, režiséra, choreografa a libretisty Libora Vaculíka a textaře Václava Kopty LUCREZIA BORGIA, a to přímo na scéně historické budovy Národního divadla v Praze. Zmíněná autorská trojice již před tím triumfovala v plzeňském Komorním divadle s podobně koncipovaným muzikálem Edith – vrabčák z předněstí, který se na repertoáru držel díky obrovskému zájmu publika přes deset let. Nyní se připravuje návrat díla mapujícího životní osudy Lucrezie Borgii a jejího rodu, tentokrát do pražského muzikálového divadla Hybernia. Premiéra se uskuteční 10. března 2012 u příležitosti 55. narozenin režiséra Libora Vaculíka.

Podobně jako v případě Edith, i tentokrát Libor Vaculík zdvojil postavu ústřední hrdinky a střídavě ji ztělesňuje zpěvačka a tanečnice. Petr Malásek pak Lucrezii opatřil velmi výraznými melodickými nápady i dramatickým patosem. O výpravu se postará proslulý scénograf Jan Dušek, pěvecké nastudování bude probíhat pod taktovkou pedagoga Eduarda Klezly. Barvité historické kulisy, intriky i povětšinou tragická milostná dobrodružství ožijí díky sugestivnímu vyprávění, které vtáhne diváky do bohaté italské historie. Vždyť operu na stejné téma zkomponoval Gaetano Donizetti už v roce 1833.

K titulní roli se vrací Bára Basiková s Radkou Fišarovou, v dalších výrazných úlohách se objeví Daniel Hůlka, Bohuš Matuš a Tomáš Beroun. Lucrezii – tanečnici ztvární Zuzana Susová v alternaci s Kateřinou Rejmanovou-Benešovou. Další protagonisté vzejdou z konkurzů, jejichž hlavní část již proběhla na počátku června. Na své budoucí koledy se přišli podívat i Bára Basiková s Danielem Hůlkou, který přišel o hůlce, která ale neměla symbolický charakter:
„Mám natažený sval a natržené úpony na pravé noze, není to nic vážného,“ ujišťoval tvůrčí tým. „Role Césara je krásná, byl bych nerad, kdyby mě o ni připravilo další zranění,“ svěřil se zpěvák, v jehož brzké uzdravení pevně věří i Bára Basiková. „Moc se na hraní s Danem těším, partnersky jsme se na jevišti ještě nepotkali, bude to naše premiéra,“ prozradila Basiková.
A komise měla rozhodně z čeho vybírat – kromě dosud neznámých, ale ambiciozních studentů Konzervatoře Jaroslava Ježka o účast v novék projektu stojí také například Jiří Zonyga, Miroslav Hrabě, Ladislav Spilka, Tomáš Löbl nebo Michal Skořepa.

Foto: Tomáš Martinek (snímky laskavě poskytla produkce muzikálu Lucrezia Borgia)