Výstava Voayer 2018, foto: Vítězslav Sladký

Možná se ptáte, proč píšeme na „seriózním“ divadelním webu o výstavě, kterou by možná mnozí označili za pornografickou. Odpověď je jednoduchá – divadlo má provokovat, podobně jako zmíněná výstava. A koneckonců, potkali jsme se zde i s uznávanou filmovou kritičkou či divadelními fotografy. Ti všichni mají zřejmě provokaci a kontroverzi rádi.

Proto jsme zavítali na slavnostní otevření „Poslední výstavy skutečných nahých žen Voayer 2018“ do prestižních prostor Galerie Tančícího domu v Praze. V české metropoli ji už podruhé pořádá organizátor projektu Mário Petreje. Extravagantní BDSM Fetish výstava potrvá až do soboty 21. dubna a každý den se svlékne v galerii třináct až patnáct nových modelek.

„Erotika je dnes běžnější v internetovém než reálném světě. My se naopak snažíme poskytnout návštěvníkům autentický prožitek v přítomném čase. Proto vznikla naše výstava, jejíž premiéra se odehrála v září roku 2016 v Bratislavě a během pouhého jednoho dne jí navštívilo na sedm set návštěvníků,“ vysvětluje Mário Petreje. Na dotaz, co v souvislosti s kampaní Me Too říkají podivné výstavě ženy (mnohé modelky jsou vystaveny v ponižujících pozicích) Petreje dodává: „Já myslím, že se i ženám, kterých chodí celkem dost, naše akce líbí. A pokud některé návštěvnice n.sere, vůbec mi to nevadí.“

A vskutku. Mnozí muži korzují mezi nahotinkami v kleci či na bondážních lavicích i se svými partnerkami, několik žen přišlo samotných. Většinou v kratičkých sukních a síťovaných punčochách, jakoby si chtěly z odvahy a chvilkové slávy modelek něco ukrojit i pro sebe.

Výstava Voayer 2018, foto: Vítězslav Sladký

Dvou vystupujících slečen jsme se zeptali, zda je musel organizátor k veřejné produkci přemlouvat: „Vůbec. Přihlásily jsme se na základě výzvy na internetu. Samozřejmě dostaneme nějaký honorář, ale děláme to hlavně pro zábavu. Strašně rády provokujeme, baví nás svazování, BDSM, občas vystupujeme na podobně laděných večírcích. Nežijeme spolu, ale pokud chcete, klidně se tady polesbíme,“ smějí se sympatické slečny.

A co sem přivedlo mladý, patrně zamilovaný pár? „Hlavně zvědavost. Obdivujeme odvahu dívek, které pózují nahé, v odvážných pozicích a ještě se nechají cizími lidmi fotit a osahávat. Já bych se hrozně styděla, ale přitom neříkám, že by mne to nelákalo. Každá žena se chce líbit a je v ní trocha exhibicionistky,“ říká pětadvacetiletá návštěvnice, která přišla se svým přítelem a představila se nám jako Simona.

Zajímavostí je, že počet návštěvníků je omezen a každý může v prostorách galerie strávit jeden a půl hodiny. Je dovoleno fotografovat a některých dívek se lze i jemně dotýkat v hygienických rukavicích. A tak zatímco Mirka Spáčilová pro idnes.cz soudí, že „akce typu Voayer se pouze vezou na vlně pokrytectví, která ze souboje politické korektnosti se svobodou projevu dovede vytěžit vlastní zisk“ a touží, aby co nejdřív modelky nahradily robotky, my si dovoluje tvrdit, že i tato kontroverze do umění patří. Je to jen velké divadlo, které potěší osamělé muže, odvážné páry, lehce exhibicionistické ženy, ale i četně zastoupené profesionální fotografy a fotografky.

Výstava Voayer 2018, foto: Vítězslav Sladký