Vánoce – klid, odpočinek, dárky a samozřejmě chvilka pro zamyšlení, koledy anebo modlitbu. Pro jedny druhé nejvýznamnější křesťanské svátky na oslavu zrození Ježíše Krista, pro jiné spíš oslava byznysu, komerce a zběsilého šílenství v hypermarketech. Ať chceme nebo nechceme, každoročně vstupují do života každého z nás. Novodobým strašákem Vánoc se stává jejich medializace, komerce a kýčovitost. Sotva odolal český Ježíšek náporu kolegy z východu, dědy Mráze, musí ještě silněji odrážet útoky z druhé strany, odkud přijíždí na saních tažených soby Santa Claus, a pozor – doporučuje ho i Coca Cola! Chceme – li být „in“, musíme sehnat pro děti nejdražší Lego, nejvýkonnější notebook, nejmodernější mobil, pro manželku nejlépe nejnovějšího offroada, pro přítelkyni nějakou cetku z bílého zlata, pro druhou alespoň nejminiaturnější tanga a pro tchýni nového Viewegha nebo bačkory s klimatizací… Od svých počítačů pak jen letmo odbíháme k vánočnímu stromku a snažíme se opět trhnout rekord v počtu odeslaných esemesek. Chat, maily, videa, facebook či digitální fotografie postahované bůhví proč kamsi, to jsou naše Vánoce, neboť konečně máme trochu času… Existuje vůbec alternativní cesta? O tom se nás bude snažit přesvědčit vánoční hra Betlém, kterou už dnes uvede v premiéře Městské divadlo Brno.

Pro činoherní scénu MdB hru s podtitulem „Pastorála aneb Hry vánoční“ připravil autorský tým ve složení Václav Cejpek, Zbyněk Srba, Jan Šotkovský a Dalibor Štrunc, aby oživili jeden z nejtradičnějších příběhů, na kterém stojí naše civilizace, příběh o narození Ježíše Krista. Příběh, který nutká a vybízí k znovuzpřítomňování i na divadelních prknech. Příběh, který si Městské divadlo Brno nechtělo a nemohlo nechat ujít, aby chyběl v jeho repertoárové nabídce. K inscenování „vánočního titulu“ byl vybídnut režisér Zbyněk Srba, který má k lidovým hrám dlouhodobě blízký vztah – koláž z vánočních lidových her inscenoval již kdysi v mosteckém divadle, před několika lety připravil i inscenaci Pašijí pro pražské Národní divadlo. Nadto po úspěšné inscenaci Odyssey je logický i jeho režijní návrat do Městského divadla. Autorský tým (jehož součástí kromě režiséra byl i rektor JAMU Václav Cejpek, dramaturg inscenace Jan Šotkovský a hudebník Dalibor Štrunc) se však rozhodl nesáhnout po existujících lidových hrách a montážích z nich (vzpomeňme jen Kopeckého Komedii o hvězdě), ale vykročil cestou nepoměrně riskantnější. A sice cestou koláže, které nechce jen na divadle oživit líbeznost jesliček (na které již dnes dostatečně parazitují ony v úvodu zmíněné chrámy konzumu), ale nahlédnout betlémský příběh z více úhlů, zařadit jej do širšího biblického kontextu, vzrušovat současným pohledem, provokovat montáží zdánlivě nesourodých prvků.

V textu hry naleznou diváci nejen fragmenty starozákonních a novozákonních motivů, ale také inspiraci ve valašském folklóru a lidových hrách sousedních zemí. Cílem nového pohledu na známý vánoční příběh je představit jej publiku v mnohdy nečekaném, vzrušivém světle. Nedílnou součástí představení bude i jeho hudební stránka – hudba Dalibora Štrunce volně vychází nejen z moravských lidových tradic a pro inscenaci ji nahrál soubor Cimbal Classic. Baladičnost příběhu podtrhují na scéně i dvě živé kapely (hudecká a klezmerská) a děti ze souboru Primavera.

Na tak trochu „jiný vánoční příběh“ se můžete vypravit už od posledního říjnového dne. Vašimi průvodci budou oblíbení herci Městského divadlo Brno Ladislav Kolář, Mária Lalková, Petr Štěpán, Michal Isteník, Eva Ventrubová, Milan Němec, Viktor Skála, Jana Musilová a řada dalších.

Betlém – premiéra dne 31. října 2009 na Činoherní scéně Městského divadla Brno v 19:30h.

Foto: Jef Kratochvil