Foto: Archiv JAMU Brno

Hned několik prvenství přinese Mezinárodní festival divadelních škol Setkání/Encounter 2018, který začíná 17. dubna na Divadelní fakultě Janáčkovy akademie múzických umění v Brně. Mezi primáty pětidenní přehlídky, na jejíž 28. ročník se sjedou umělecké akademie z celého světa, patří programová premiéra prestižní Royal Academy of Dramatic Art z Londýna, letos poprvé bude fungovat venkovní Open Air Stage na Moravském náměstí a novinkou je i festivalová mobilní aplikace dostupná pro IOS i Android, s níž si zájemci vytvoří svůj vlastní oblíbený program nebo nakoupí festivalové předměty.

Festival je tradičně v pořadatelské gesci studentů pořadatelské Divadelní fakulty JAMU. Čtyři desítky mladých lidí jej připravovalo rok a čtvrt. „Letošní téma festivalu jsme si nazvali Loosing Ground. Jmenovaná ztráta půdy pod nohama, ale nemusí znamenat vždy jen něco špatného. Zejména v umění bývá dobré vystoupit z komfortní zóny,“ okomentoval koncept studentský koordinátor přehlídky Stano Čaban. Citované motto přehlídky letos v hlavním programu přijede naplnit tucet divadelních souborů. Vedle tradičních tuzemských účastníků z tuzemska, Slovenska a Polska do Brna zavítají školy z Německa, Slovinska Velké Británie, Ruska, Izraele či Skotska. Mezi festivalové nováčky bude patřit škola z Jihoafrické republiky, Arménie nebo vzpomínaná londýnská škola, která na festivalu poprvé uvede svoji inscenaci The Trojan Women. K možnému srovnání poslouží podobně tematizovaná izraelská produkce The Lost Women of Troy, v níž přední izraelský dramatik Hanoch Levin taktéž vychází z motivů Trójské války. V počtu přihlášených zaznamenali letos pořadatel nesoutěžní přehlídky rekordní počet šestačtyřiceti přihlášených škol z celého světa. Poprvé v osmadvacetileté historii festivalu se letos všichni účastníci v Brně zdrží po celou jeho dobu trvání.

Závěrečný ceremoniál s předáváním festivalových sošek Marta se uskuteční v sobotu 21. Dubna v Divadle Husa na provázku. Celá přehlídka je nejprestižnějším školním středoevropským festivalem, který se žádným jiným podnikem v tomto prostoru nesnese srovnání.

Organizace mezinárodního festivalu Setkání/Encounter je celoroční výukový proces pro zúčastněné studenty. Pozice ambasadorů přehlídky se ujímají známí umělci, kteří brněnskou akademií prošli. Vloni to byl herec Josef Polášek, letos se patronem přehlídky stal Jiří Bartoška. „Je to důkaz, že naši absolventi se k nám hlásí a vypovídá to i o kvalitě a prestiži celé akce,“ doplnil děkan pořádající Divadelní fakulty docent Petr Francán. Podle vedení školy je však nejdůležitější smysl celé akce reflektovaný v jejím názvu Setkání/Encounter. Mladí divadelníci se na festivalu skutečně setkávají a na prahu svého vstupu do profesionálního divadla navazují důležité osobní kontakty.

Foto: Archiv JAMU Brno