11. března se v plzeňské Besedě uskutečnil tradiční reprezentační Divadelní ples pořádaný Divadlem J.K. Tyla Plzeň. Jednoho z vrcholů plesové sezony se zúčastnila nejen většina divadelníků a jejich diváků, ale také řada místních celebrit veřejného, uměleckého a polického života. Všechny přívítal ředitel DJKT Plzeň Jan Burian. Jako vždy návštěvníky plesu čekal večer plný tance a hodnotného kulturního programu. Krom vystoupení napříč všemi uměleckými soubory přítomní diváci zhlédli také uchutnávku z chystané operety Johanna Strausse Netopýr.

V rámci svých mezinárodních aktivit připravilo Divadlo J. K. Tyla v Plzni ve spolupráci s Českým centrem v bavorském Mnichově výstavu s názvem Divadelní kostýmy – od myšlenky k realizaci. Výstava se již několikrát představila jak v Čechách, tak například v německém Schönsee.
V posledních dvou desetiletích spolupracovalo s Divadlem J. K.Tyla v oboru kostýmní tvorby více než osmdesát umělců a výstava zachycuje ve zkratce umělecký profil 13 z nich. Jsou to významní čeští výtvarníci, kteří spolupracují s většinou českých divadel, divadly v zahraničí, ale i filmem a televizí.
Jejich tvorba je představena na 27 výstavních panelech o velikosti 150 × 70 cm, které prezentují 38 divadelních inscenací. Druhou část expozice tvoří několik figurín představujících divadelní postavy z inscenací Divadla J.K. Tyla v Plzni.

Vernisáž se uskutečnila v Mnichově dne 15. února 2011 za účasti ředitele DJKT doc. MgA. Jana Buriana, vedoucí obchodního oddělení Ing. Pavly Kalousové a dalších. Na vernisáž si našla cestu řada návštěvníků z řad Čechů, kteří v Mnichově trvale žijí, ale i místních studentů. V rámci zahájení výstavy bylo krátce představeno nejen samotné Divadlo J. K. Tyla v Plzni, ale také jeho vazby na Bavorsko a budoucí význam v rámci Evropského hlavního města kultury pro rok 2015. Výstava potrvá až do 11. března.

Foto: Marta Kolafová

Další informace o inscenacích DJKT Plzeň a kontakt na prodejce vstupenek naleznete zde:
DJKT Plzeň
Předprodej vstupenek DJKT Plzeň