Diváci a zejména příznivci tance se mohou těšit na tanečně hudební představení Cestopis tanečního mistra, které bude uvedeno v neděli 8. listopadu v 19 hodin na scéně pražského Divadla ABC. Projekt byl poprvé představen publiku s velkým úspěchem v rámci loňského ročníku festivalu Letní slavnosti staré hudby.

Dějovou kostru představení tvoří fiktivní cesta tanečního mistra po kulturní mapě Evropy sklonku 17. století, který zkušenosti ze svých cest využije k tomu, aby svoji talentovanou žačku dovedl k pravému tanečnímu umění. Učitel provází svoji svěřenkyni jednotlivými krajinami a v tancích rozehrává přehršel charakterů a rytmů. A tak ožije císařská grácie vídeňských baletů, divadelní hravost Purcellova air či starodávná majestátnost polonézy. Benátský karneval zase popustí uzdu fantazii, neapolská tarantella bude sršet nespoutanou živelností a madridské fandango svede vášnivým rytmem. Ve Folies d´Espagne zazní španělský temperament už jen jako echo a závěrečná Passacaille d´Armide ve své dokonalosti prokáže, že je královnou barokních tanců.
Jemná režijní práce Jeana-Denise Monoryho otevírá prostor všem aspektům příběhu. Diváci se stávají přímými svědky nejen dvorského umění, ale také životního osudu jedné ženy, která cestou za uměleckým vzděláním dává do pohybu společenská pravidla té doby. Texty i příběh sám jsou inspirovány písemnostmi a svědectvími učitelů tance. Působivá choreografie Gudrun Skamletz vychází nejen z dobových tanečních notací, ale hudební impulsy přetavuje do dokonalého souznění přirozeného pohybu s barokními formami.

Strhující taneční scény z doby krále Ludvíka XIV. citlivě doplňují další dobové tance, jako je neapolská tarantella či madridské fandango, imaginativní atmosféru umocňuje všudypřítomný svit svíček. Projekt, který vysoké umění prokládá humornými momenty, byl tuzemskému publiku poprvé představen v rámci loňského ročníku festivalu Letní slavnosti staré hudby v romantickém prostředí Trojského zámku. Podepsáni jsou pod ním francouzští a čeští tanečníci i hudebníci, kteří po premiéře představení s velkým úspěchem uvedli také ve Francii na festivalech v Touraine a Machy. Představení pražskému publiku přináší Francouzský institut v Praze.
V roli nadané žačky, jíž během tanečních lekcí zasvěcuje stárnoucí, ale nonšalantní taneční mistr do tajů dokonalého tanečního umění, se opět představí tanečnice a choreografka Gudrun Skamletz. Úlohy tanečního mistra se zhostí režisér představení a zároveň jeden z největších znalců barokního divadla Jean-Denis Monory. Ten v minulém roce v Praze uvedl i úspěšnou barokní inscenaci Lékařem proti své vůli. Gudrun Skamletz při tanečních kreacích doprovodí domácí soubor Collegium Marianum v čele s Janou Semerádovou. V průběhu večera zazní hudba autorů jako je Jean-Baptiste Lully, Henry Purcell, Georg Philipp Telemann a další.

Foto: SMART Communication