Soubor baletu Divadla F.X. Šaldy v Liberci zve na své představení
tanečního divadla – zpěvohry brechtovského typu PERIFERIE, které bude
uvedeno v rámci festivalu “Dance – open air Lichtenštejn” pořádaného Tanečním
centrem Praha. Představení se bude konat dne 23.6. od 21:30 hod. na nádvoří
Lichtejnštejnského paláce. V roli Anny vystoupí sólistka baletu Národního Divadla v Praze Adéla Pollertová, která byla letos za tuto roli nominována na Cenu Thálie. Po jejím boku bude tančit Alexey Yurakov, který se za roli Franciho ocitl v širší
nominaci na tuto prestižní cenu.

Tragický příběh dvou mladých lidí – vražda z lásky? Nebo snad z touhy po spravedlnosti? Příběh, který se odehrává na pozadí atmosféry periferie velkoměsta a jejích drsných pravidel… To je slavná divadelní hra Františka Langera, kterou se balet DFXŠ Liberec ve spolupráci s hudebním skladatelem Martinem Němcem pokusil převyprávět formou kombinace tanečního divadla a zpěvohry. Tanec – balet jsou zde hlavními nositeli děje, z něhož nás občas vytrhuje postava Vypravěčky, zpěvačky a komentátorky v jedné osobě a jejích dvou Pomocníků.

Hudební skladatel Martin Němec je frontmanem kapel Precedens a Lili Marlene, je znám jako autor hudby k mnoha filmům, coby autor písní pro slavné české pop-stars nebo spoluprácí s režisérem Jurajem Herzem. Pro toto představení složil originální hudbu, ale také jí propůjčil největší hity kapely Lili Marlene s upravenými texty k potřebám hry, jenž dokonale navozují atmosféru periferie.
V roli Vypravěčky pak uvidíme, a hlavně uslyšíme (mystický kontra-alt), Dášu Součkovou, zpěvačku skupiny Lili Marlene a zároveň herečku ( T.M.A., Divadlo na zábradlí..).
Na balet možná trochu „divočina“ – civilní herectví s prvky minimal-ballet, ovšem ne zcela, hudebně i tanečně (neo-klasika) se tu objevují lyrické a něžné momenty. A s koncem představení snad dostatečný emocionální zásah…

PERIFERIE

Podle divadelní hry Františka Langera

Hudba : Martin Němec

Libreto, režie, choreografie : Alena Pešková

Scéna : Richard Pešek

Kostýmy : Alena Pešková, Monika Kletečková

Foto: DFXŠ Liberec (snímky naší redakci laskavě poskytla Alena Pešková)