Už na sklonku uplynulé divadelní sezony začal režisér Tomáš Svoboda zkoušet zbrusu nový muzikál s názvem VIKTORKA PLZEŇ aneb JINAK TO NEVIDÍM, který bude mít v Novém divadle v Plzni světovou premiéru už 26. září tohoto roku. Příznivci divadla i fotbalu se tak unikátně mohou potkávat v divadelním hledišti, zatímco na jevišti budou tančit a zpívat jejich novodobí hrdinové – Horvát, Limberský, Darida, Jiráček nebo Rajtoral. Utkání tentokrát nebude koučovat Pavel Vrba, ale právě zmíněný Tomáš Svoboda, který je zároveň autorem libreta a textů písní. Hudbu složil René Rypar. Přečtěte si, kteří herci budou zbožňované plzeňské ikony ztvárňovat!

“Plzeňský rodák Tomáš Svoboda, režisér a autor, přišel s nabídkou muzikálu na téma, které patří v Plzni momentálně mezi nejžhavější: Fotbal. Sám v sobě spojuje lásku k divadlu s velkým fandovstvím fotbalu a silnými plzeňskými kořeny. Osu příběhu tvoří resuscitace a vzestup plzeňského mužstva po příchodu trenéra Vrby. Motivy jsou fotbal, fanoušci (i fanynky!), peníze, bafuňáři, fámy, bulvár, život sám – a to celé se točí kolem dramatické životní peripetie fanouška Františka. Vzniká tak dílo, které odpovídá základním parametrům hudebního divadla, které vychází z toho, čím žije místo, kde se hraje. Přejeme si, aby vznikla inscenace, jež bude vyznáním tomu, co obyvatelé Plzně milují: Sportu a umění, fotbalu a divadlu,” říká lektorka dramaturgie Lucie Wotavová.

Hlavní postavou muzikálu bude skalní fanoušek Viktorie František Novotný, který prochází nelehkou životní etapou. Nevynechá jediný fotbalový zápas, dokonce ani kvůli chemoterapii. Tomáš Svoboda říká, že se do značné míry jedná o figuru skutečnou, která je inspirována osobou jeho otce.

“Je to taková pohádka, hlavně pro táty od rodin. Cestu Viktorky na fotbalový trůn rámuje příběh vášnivého fanouška, který onemocní vážnou chorobou. A dá se říct, že čím se Viktorce lépe daří, tím je jemu hůře,“ vysvětluje Svoboda a dodává, že zda to s Františkem dopadne podobně dobře, jako s plzeňským fotbalem, se diváci dozví až v hledišti.

Tomáš Svoboda – René Rypar: VIKTORKA PLZEŇ ANEB JINAK TO NEVIDÍM

Režie: Tomáš Svoboda
Dirigent: Dalibor Bárta, Pavel Kantořík
Choreografie: Ondřej Martiš
Scéna: Nikola Tempír
Kostýmy: Anna Forstová

Osoby a obsazení

František Novotný: Zdeněk Palusga
Fanoušek René: Radek Štědronský Shejbal
Pavel Vrba, trenér: Jan Krafka
David Limberský: Pavel Režný / Tomáš Löbl
Jarda: Jozef Hruškoci / Richard Pekárek
Darida: Aleš Kohout
Horvát: Martin Šefl
Jiráček: Lukáš Ondruš
Rezek: Adam Rezner
Rajtoral: Lukáš Vilt
Paclík, Rozhodčí: Roman Krebs
Míra Bosák: Míra Bosák
Doktor, Tatér, Bůh: Ondřej Černý
Míč: Jan Kaleja
Gól: Petr Ryšavý
Masér: Václav Kolář
Traktorista: Evžen Engler
Sestřička Jana: Soňa Hanzlíčková Borková / Adéla Petřeková
Michala Limberská: Kateřina Falcová
Karolína: Kateřina Herčíková
Sabina, Penalta: Kristýna Bečvářová
Hospodská Mamina, Liga: Venuše Zaoralová Dvořáková / Hana Spinethová
a company

Premiéra v Novém divadle v Plzni 26. září 2015

Ilustrační foto: Vítězslav Sladký