Velké divadlo Plzeň, foto: Archiv autora

Šumař na střeše je poslední muzikálovou inscenací v historické budově Velkého divadla v Plzni. Od příští sezony už budou všechny premiéry uváděny výhradně v Novém divadle.

„Vzhledem k tomu, že v roce 2020 dojde k omezení rozsahu frekvenčních pásem pro bezdrátová zařízení, jako jsou např. mikroporty, musí DJKT zakoupit nové sady těchto zařízení. Zatím jsme se rozhodli novou velkou mikroportovou sadu nepořizovat do Velkého divadla, jedná se o investici v řádu 2 milionů korun. Proto již v roce 2019 v rámci přípravy nového hracího systému nebudeme uvádět premiéru muzikálu ve Velkém divadle,“ vysvětluje vedoucí obchodního oddělení DJKT Edita Laštovková. Podle jejího vyjádření se abonentního systému DJKT plánovaná změna dotkne pouze v žánrové skladbě předplatného Velkého divadla, nikoli v počtu představení. Muzikálovou inscenaci zřejmě nahradí činohra. „Strukturu abonmá pro Novou scénu zatím připravujeme a o její podobě budeme včas informovat,“ říká Edita Laštovková. Přesun muzikálů do Nového divadla ale nemusí být z dlouhodobého hlediska zřejmě definitivním řešením. „Po vyhodnocení uměleckých, provozních a ekonomických dopadů a ohlasů našich diváků výše uvedené legislativní změny zvážíme, zda muzikálová představení zůstanou stabilně pouze na Nové scéně,“ uzavírá Edita Laštovková.

Nové divadlo při svém koncipování vycházelo muzikálovým produkcím vstříc a jako plnohodnotná muzikálová scéna příslušné technické vybavení samozřejmě má. Větší prostor má na úkor muzikálového souboru získat ve Velkém divadle především činohra. Přitom platí, že Plzeňané do historické budovy chodí raději, než na Novou scénu, kterou se vedení DJKT snaží všemožně zútulnit. Momentálně foyer zaplnil zbrusu nový nábytek a do budoucna se počítá s rekonstrukcí vstupu do hlavního sálu.