Legenda jménem Holes, foto: HDK

Hudební divadlo Karlín představilo na tiskové konferenci nový původní muzikál z pera Ondřeje G. Brzobohatého. Jmenuje se Legenda jménem Holmes a světovou premiéru bude mít 18. října tohoto roku.

Detektiv Sherlock Holmes je fiktivní literární postava, kterou ve 2. polovině 19. století vytvořil Sir Arthur Conan Doyle. Legendární detektiv se objevil celkem ve čtyřech románech a padesáti šesti povídkách z let 1887 až 1927, jež zásadním způsobem ovlivnily vývoj detektivního žánru po celém světě. Podobně fiktivní bude i děj muzikálu, který se humornou formou opírá o slávu Sherlocka Holmese a peripetie jeho autora, spisovatele Sira Arthura Conana Doyla. Ten pod nátlakem médií, společnosti a především jeho vydavatele Virgila Cromwella, začíná podléhat žárlivosti, která ho přivádí na jedinou možnost vysvobození se ze zajetí stínu slavného detektiva. „Ano, v reálných konturách se skutečně Arthur Conan Doyle na jistou dobu zbavil Sherlocka Holmese, když ho nechal utonout v hlubinách Reichenbašských vodopádů v povídce Poslední případ, nicméně ho k tomu nikdy nevedly tak extrémní pohnutky, které jsem si dovolil trochu výstředně, za to s největší láskou k jeho odkazu, ztvárnit v mém muzikálu. Řada postav má rovněž reálný základ, jako třeba Louisa Hawkins, která byla opravdovou družkou Sira Arthura Conana Doyla. Doktor Sigmund Freud rovněž tak existoval, ačkoliv se o jejich přátelství s Doylem nikde nic neuvádí, není ani vyloučeno, že nemohlo existovat, jelikož oba pánové žili ve stejném období našich dějin. Jediná postava Virgila Cromwella, vydavatele Arthura Conana Doyla, je smyšlená, ale nebýt ji, nemohl by muzikál obsahovat onu dramatickou zápletku, kterou je třeba brát s nadsázkou a humorem jako uměleckou licenci, nikoliv jako popis skutečných reálií historie,“ vysvětluje autor hudby i libreta Ondřej G. Brzobohatý.

Zajímavostí je, že autor muzikálu slavného detektiva a jeho autora koncipuje jako dvojroli. O tu se podělí Vojtěch Dyk s Lukášem Janotou. V dalších rolích se představí Anna Fialová, Kristýna Daňhelová, Ivana Chýlková, Jaroslava Kretschmerová, Aleš Háma, Denny Ratajský, Jan Sklenář, Petr Vaněk a Filip Rajmont.

Vojtěch Dyk má k postavě slavného detektiva velmi blízko. Před lety totiž daboval britský seriál Sherlock s Benedictem Cumberbatchem v hlavní roli.  „Když se ovšem řekne Holmes, vybaví se mi Čtyřlístek, protože v něm kdysi byl kreslený Sherlock Holmes, i Watson. Na tom jsem vyrůstal.“ prozradil populární zpěvák.

Ředitel Hudebního divadla Karlín Egon Kulhánek uvedl, že ne do každého produkovaného muzikálu se musí nutně zamilovat.. „Pro Ondřejova Holmese jsem se ale od začátku nadchnul a těším se, že mu v našem divadle dáme velkolepou podobu s výbornými herci, živým orchestrem, scénografií, kostýmy i jevištními triky,“ prohlásil Kulhánek s tím, že nový muzikál ponese podtitul kultovní.

Ondřej G. Brzobohatý: Legenda jménem Holmes

Režie: Gabriel Barre
Choreografie: Karen Sieber
Hudební nastudování: Chuhei Iwasaki
Scéna: Michaela Horáčková Hořejší
Kostýmy: Kristina Záveská
Sbormistr: Sára Bukovská
Osoby a obsazení:
Sherlock Holmes / Sir Arthur Conan Doyle: Vojtěch Dyk, Lukáš Janota
Irene Adlerová / Louisa Hawkinsová: Kristýna Daňhelová, Anna Fialová
Dr. John Watson / Dr. Sigmund Freud: Aleš Háma, Denny Ratajský
Profesor Moriarty / Virgil Cromwell: Jan Sklenář, Petr Vaněk
Paní Hudsonová: Ivana Chýlková, Jaroslava Kretschmerová
Inspektor Lestrade: Filip Rajmont