Toužíte stanout na jevišti divadla, kde působily během jeho historie takové osobnosti, jako Vendelín Budil, Václav Talich, František Kovářík, Jana Hlaváčová nebo Eva Urbanová?
Není to nemožné – po nucené přestávce, kterou v prázdninových měsících loňských let způsobila rekonstrukce fasády budovy Velkého divadla v Plzni, se mohou turisté i pravidelní návštěvníci divadla těšit na velice oblíbené prohlídky interiérů Velkého divadla. Komentované prohlídky seznámí návštěvníka s historií budovy a zavedou jej i do míst, která zůstávají během divadelní sezóny pro oko běžného diváka zcela skryta. Návštěvníci tak nahlédnou do šaten umělců, technického zázemí a zákulisí. Seznámí se s fungováním divadla během představení a poodhalí se jim tajemství divadelních triků. Pro zvýšení autentického zážitku bude přímo na jevišti připravena scéna z některé z hraných inscenací, včetně divadelních kostýmů. Možná tak zahlédnete i část výpravy z právě uváděných muzikálů a operet, jako jsou například Monty Python’s Spamalot nebo Netopýr. Na scéně Velkého divadla totiž působí všechny čtyři umělecké soubory – opera momentálně hraje výhradně v této budově, muzikálové, činoherní a baletní soubory pak střídavě ve Velkém a Komorním divadle.

Velké divadlo bylo vyprojektováno dle návrhu Antonína Balšánka v roce 1897 a slavnostně otevřeno Smetanovou Libuší 27. září 1902. Na sochařské výzdobě reprezentativní budovy se podílel Stanislav Sucharda a Jan Šaloun, malířsky budovu vyzdobili František Urban a Josef Mandl. Působivou oponu namaloval Augustin Němejc. Impozantní stavba snesla zejména velikostí jeviště srovnání s pražským Národním divadlem, jeviště má komornější ráz. Cena stavby, jíž financovalo město, byla tehdy 1 357 260 korun.

Prohlídky Velkého divadla:

Termín prohlídek: 11. července – 31. července 2011

Po – Pá: 9 – 16 hodin
So – Ne: 10 – 16 hodin
Případné přidání dalších prohlídek je závislé na zájmu návštěvníků.

Cena:

Dospělí: 60 Kč
Děti do 6 let: zdarma
Děti od 6 do 12 let: 15 Kč
Studenti a senioři: 30 Kč

Prohlídky historické budovy velkého divadla jsou vhodné pro všechny věkové kategorie.

Ilustrační foto: Archiv autora

Další informace o inscenacích DJKT Plzeň a kontakt na prodejce vstupenek naleznete zde:
DJKT Plzeň
Předprodej vstupenek DJKT Plzeň