Miloslav Mejzlík, foto: Martina Root

Populární předpremiérovou besedou se divákům Divadla J.K. Tyla v Plzni představil americký muzikál Šumař na střeše. Hlavní roli Tovjeho si tentokrát zahraje Miloslav Mejzlík.

Toto dílo, ve světě hrané většinou pod názvem Anatěvka, patří k nejslavnějším muzikálům světové divadelní historie. Se svými 3.242 reprízami se ve své době stalo dokonce nejhranějším dílem Broadwaye a získalo celou řadu cen. Jeho autory jsou Jerry Bock (hudba), Joseph Stein (libreto) a Sheldon Harnick (testy písní). Autorem českého překladu je Pavel Šrut. Světovou premiéru měl Šumař na střeše v Imperial Theatre v New Yorku v roce 1964, hned o čtyři roky později jej coby horkou novinku uvedlo pražské Tylovo divadlo v únoru roku 1968. Hned následující rok jej nastudoval režisér Miroslav Doutlík také v Plzni. Celkově jde v nyní v Plzni již o třetí inscenaci. K zajímavostem patří, že Šumaře vždy na plzeňských jevištích režírovali momentální šéfové souboru – poprvé již zmíněný Miroslav Doutlík, v roce 2000 Roman Meluzín a současnou premiéru připravuje Lumír Olšovský. Všechna provedení spojuje jméno herce Františka Dvořáka. V roce 1969 hrál Perčika, o třicet let později exceloval v hlavní roli Tovjeho a letos vystoupí jako hostinský Mordche. Po osmnácti letech se k tématu vrací i oba dirigenti, Kryštof Marek a Pavel Kantořík. U diváků se kupodivu obě historické inscenace setkaly s pouze průměrným úspěchem a shodně zaznamenaly 34 repríz. Zároveň je Šumař prvním zásahem nového vedení souboru do dramaturgického plánu na velké scéně. Předcházející šéf muzikálového souboru plánoval v Plzni poprvé sehrát klasický americký muzikál The Sound of Music (Za zvuků hudby).

Šumař na střeše, předpremiérová beseda, foto: Vítězslav Sladký

Příběh mlékaře Tovjeho je i po tolika letech stále poutavý. Dokáže rozesmát, dojmout I rozplakat. Žid Tovje je zbožný chudý člověk, kterého Bůh obdařil pěti dcerami. Nejstarší tři jsou na vdávání a rodiče spolu s dohazovačkou jim chtějí najít vhodné ženichy. Tak,  jak velí tradice. Děvčata, která milují otce i matku, ale nakonec tradiční pravidla poruší a vyberou si muže, kteří jsou blízcí jejich srdcím. A Tovje se, kupodivu, s tímto smíří, protože své dcery miluje a ví, že jejich štěstí je na prvním místě. Příběh mlékaře Tovjeho je i po sedmatřiceti letech poutavý, pořád dokáže rozesmát i dojmout a rozplakat. Žid Tovje je zbožný a bohabojný chudý člověk, kterého Bůh obdařil pěti dcerami. Nejstarší tři jsou na vdávání a rodiče spolu s dohazovačkou jim chtějí najít vhodné ženichy, jak velí tradice. Děvčata, která milují otce i matku a ctí tradice, nakonec všechna pravidla a tedy i tradice poruší a vyberou si muže, kteří jsou blízcí jejich srdcím. A Tovje se, kupodivu, s tím smíří, protože své dcery miluje a ví, že jejich štěstí je důležitější než dodržování tradic. Poklidný život Tovjeho rodiny i vesničky však začnou narušovat carem nařízené protižidovské pogromy…

V muzikálu Šumař na střeše uslyšíte skvělou hudbu, inspirovanou židovským folklórem, ukrajinskými popěvky i charakteristickými intonacemi americké pop music. Hity, jako TradiceMáš mě ráda? či Kdybych já byl Rothschild, jsou jistě všem muzikálovým příznivcům dostatečně známé. Však si je také návštěvníci předpremiérového setkání s herci a inscenátory během hudebních ukázek sami notovali.

Lukáš Ondruš a Kateřina Falcová, foto: Vítězslav Sladký

Jerry Bock / Joseph Stein / Sheldon Harnick: ŠUMAŘ NA STŘEŠE

Překlad: Pavel Šrut

Režie: Lumír Olšovský

Hudební nastudování: Kryštof Marek

Dirigenti: Kryštof Marek,Pavel Kantořík

Dramaturgie: Pavel Bár

Choreografie: Denisa Kubášová

Scéna: Dave Benson

Kostýmy: Kateřina Bláhová

Sbormistryně: Sára Bukovská

 

Osoby a obsazení: 

Tovje: Miloslav Mejzlík

Golda: Stanislava Topinková Fořtová

Cajtl: Soňa Hanzlíčková Borková

Hodl: Kateřina Falcová

Chava: Charlotte Pščolková

Šprince: Tereza Brůžková,Agáta Rejšková

Bjelka: Natálie Kelešová, Ema Eliášová

Jente: Hana Spinethová

Motl: Jozef Hruškoci

Perčik: Lukáš Ondruš

Lajzr Volf: Oldřich Kříž

Avram, knihkupec: Radek Antonín Shejbal

Rabín: Jaroslav Someš

Mendl, jeho syn: Zbygniew Kalina

Mordche, hostinský: František Dvořák

Strážník: Roman Krebs

Feďka: Pavel Klimenda

Saša, jeho přítel: Pavel Režný

Bába Cajtl: Libuše Staňková

Fruma-Sára: Soňa Hanzlíčková Borková

Jusl, kloboučník: Václav Kolář

Nahum, žebrák: Martin Šefl

Rifka (první žena): Lucie Zvoníková

Šandl, Motlova matka: Monika Opalecká

Šumař: Anna Romanovská

Premiéra na scéně Velkého divadla v Plzni 10. března 2018

Lumír Olšovský, foto: Vítězslav Sladký