Po třiceti letech se vrací do plzeňského divadla úspěšný český muzikál autorů Jindřicha Brabce a Petra Markova Zvonokosy, který měl českou premiéru v roce 1983 v Hudebním divadle Karlín. Velký úspěch sklízelo i první plzeňské provedení z roku 1987, které zaznamenalo v Komorním divadle úctyhodných 65 repríz. Tentokrát se Zvonokos ujímá činoherní režisér Martin Vokoun, v roli Eulálie Čubíkové vynikne komediální talent stálice muzikálového souboru Stanislava Topinková Fořtová.

“Zvonokosy jsou vlastně kronikou malého městečka na jihu Francie v krajině vína Beaujolais, kterým hýbe jediná věc: Postavení obecního pisoáru v jeho centru. Nejde jen o “veřejné blaho”, jak tvrdí starosta Pěšinka, ale především o předvolební tah. Obecní záchodek rozdělí místní obyvatele na dva nesmiřitelné tábory – proti jeho existenci protestuje především stará panna Eulálie Čubíková, které vadí hlavně to, že tam pánové ukazují “všechno”. Zastánci této veřejné stavby naopak poukazují na to, jak záchodek všem prospívá. Všechno dospěje tak daleko, že po rvačce v kostele, kde farář Calaba na popud baronky káže proti záchodku, je do města povoláno vojsko, aby zjednalo pořádek. Děj rámuje celá plejáda typických postaviček: Setkáme se se záletnou Juditou, místními drbnami, partou cyklistů, dívenkami z mariánské družiny, bláznivým lékárníkem Famfulem, hostinskou Jarmilou a jejím žárlivým manželem a také s obecním bláznem Vinckem,” vysvětluje lektorka souboru Lucie Wotavová.

Autory muzikálové verze slavné Chevalliérova komediálního románu jsou hudební skladatel Jindřich Brabec a textař a libretista Petr Markov. Oba za sebou mají mnoho divadelních i hudebních úspěchů. Jindřich Brabec (1933 – 2001) zkomponoval nejen řadu muzikálů (Nejkrásnější válka, Děti noci, Manon, Vzhůru na Madeiru…), ale také hitů pop music (Malovaný džbánku, Modlitba pro Martu). Petr Markov napsal scénáře k filmům Jak utopit doktora Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách, Slunce, seno, jahody, Slunce, seno a pár facek, Slunce, seno, erotika, Ještě větší blbec, než jsme doufali, ale také texty k 370 písničkám. Jako muzikálový libretista dnes často spolupracuje s hudebním skladatelem Zdeňkem Bartákem, se kterým napsali muzikály Jedna noc na Karlštejně, Hrátky s čertem, Cesta kolem světa za 80 dní a Baron Prášil. K popularitě muzikálu přispěl také geniální překlad Jaroslava Zaorálka, který překřtil autorovo Clochemerle na Zvonokosy, postavám dal zvučná česká jména, a přitom zachoval švih a humor originálu. Řada melodií z muzikálu, např. Bonviván, Hřešila nestyda, Jen nám dejte šanci, Ať žije truňku král nebo tklivá Píseň o smrti nevinného blázna téměř zlidověla. Písně vyšly kdysi i na LP a CD.

Jindřich Brabec, Petr Markov: ZVONOKOSY

Překlad: Jaroslav Zaorálek
Režie: Martin Vokoun
DirigentI: Pavel Kantořík, Jiří Petrdlík
Choreografie: Petra Parvoničová
Scéna: Eufrasio Lucena – Munoz
Kostýmy: Agnieszka Pátá Oldak

Osoby a obsazení:

Eulálie Čubíková, stará panna: Stanislava Topinková Fořtová
Judita Čuprová, místní kráska: Soňa Hanzlíčková Borková
Jarmila Macarátová, hostinská: Veronika Zelníčková / Kristýna Bečvářová
Adelajda z Kratihájů, baronka: Venuše Zaoralová Dvořáková
Růženka Baráčková, dívka z mariánské družiny: Petra Kosková, Simona Lebedová
Cizrníková, místní drbna: Hana Spinethová
Mrňouchová, místní drbna: Monika Opalecká
Drahobejlová, místní drbna: Libuše Staňková
Lenka Bzikavková: Lucie Zvoníková
Líza, služebná: Charlote Pščolková
Inocenc Kulíšek, učitel a tajemník: Aleš Kohout
Bartoloměj Pěšinka, starosta: Ondřej Černý
Evžen Bzikavka, obchodník s velocipédy: Jozef Hruškoci, Petr Šudoma
Severín Calaba, farář: Miro Grisa
Ferda Čupr, Juditin manžel: Radek Štědronský Shejbal
Lorenz Pořízek, svůdce žen: Pavel Režný
Oskar Hronec: Roman Krebs
Franta: Jan Hanny Firla
Pepík: Ondřej Král
Jindra: Martin Holec
Standa Botička, statný voják: Adam Rezner
Sakumprásk: Martin Šefl
Famfule: Jan Kaleja
Bandur: Evžen Engler
Zvonimír Putna: Václav Kolář
Bejkovec: Antonín Kaška
Duplikát, Cajdrnoha: Jaroslav Someš
Bohdan Macarát: Lukáš Ondruš
Vincek, obecní blázen: Lukáš Pečenka

Premiéra ve Velkém divadle v Plzni 5. března 2016

Foto: DJKT Plzeň