Melodie stříbrného plátna zazní v novém představení Divadla na Orlí. Studenti muzikálového herectví z Divadelní fakulty JAMU uvedou dvouhodinový koncert ze slavných filmových melodií nazvaný Kinovály. Premiéra originálního večera se uskuteční 6. listopadu v 19 hodin. Reprízy jsou plánované na stejnou dobu ve dnech 8., 9. a 10. listopadu a na 3. prosince.
„Chtěli jsme se studenty poskládat koncert plný slavných filmových hitů, ovšem nikoli z klasických muzikálů, jak by se u studentů muzikálového herectví očekávalo. Žánrově se tedy pohybujeme ve velkém rozpětí od popu k rocku, přes pohádku až k šansonu,“ uvedl vedoucí ateliéru muzikálového herectví a autor konceptu Petr Štěpán. Se svými svěřenci nabídne hned čtyřiadvacet povětšinou slavných melodií, studenti mají v zásobě také dva přídavky.
„Diváci se mohou těšit na písničky z českých filmů jako Pelíšky či S tebou mě baví svět nebo na songy ze slavných bondovek či snímků Tenkrát na západě, Tři mušketýři, Moulin Rouge a Vlasy. Publikum se dočká také znělek ze známých filmových sérií jako třeba Hvězdné války či Simpsonovi,“ upřesňuje Luboš Mareček z JAMU.
„Songy jsme vybírali čistě náhodně. Podstatné bylo, aby to studenty bavilo a aby se mohli něco naučit, čímž mám na mysli rozsah, intonaci, osobní sdělení, a vůbec vytvoření celé zajímavé show,“ poznamenal Štěpán. Divák má být v tomto pořadu překvapovaný každým dalším číslem. Z toho důvodu Štěpán obešel výrobu papírového programu: “Chceme se navíc vyhnout rušivým momentům, kdy posluchači neustále listují v programu, kdo zpívá teď a co přijde za chvíli.“
Studenti písně nazkoušeli v netradičních úpravách s Dadou Klementovou a Karlem Škarkou. Autory hudebních aranžmá jsou kromě Klementové a Škarky také Robin Schenk, Martin Konvička a Karel Cón. Kromě několika skladeb, které zazní a capella (bez doprovodu), provází koncertem velká kapela pod vedením Martina Konvičky a složená z vynikajících brněnských hudebníků.
Kinovály mají tak podle tvůrců v první řadě být přitažlivou koncertní show v kostýmech, ale s minimem choreografií. Půjde spíše o přirozený pohyb s mikrofonem. Studenti se podle Štěpána mají naučit fungovat se živou kapelou, reagovat na změny, práci s mikrofonem a v neposlední řadě také zaujmout diváka, když se nemůžou schovat za postavu, kostým či choreografii. „Chci, aby se prostě otrkali,“ uzavřel Štěpán.
Foto: JAMU Brno (repro redakce)