Více než dva tucty písní Jiřího Bulise zazněly při scénickém koncertu s názvem Hodinku na Štědrý den premiérově 6. prosince 2015 v Divadle Na orlí. Titul připravili studenti třetího ročníku muzikálového herectví Divadelní fakulty JAMU pod režijním vedením vedoucího ateliéru Petra Štěpána a dramaturga Miroslava Ondry.

„Mělo původně jít o toliko vánoční koncert, ale nakonec se jedná o regulérní představení, které budeme opakovat ještě v lednu. V inscenaci je pětadvacet písňových čísel,“ komentoval dramaturg Miroslav Ondra. Název zhruba osmdesátiminutového představení Hodinku na Štědrý den je citací jedné Bulisovy písně podle básně Robinsona Jefferse a v překladu Kamila Bednáře. Na scénu hudebně-dramatické laboratoře JAMU se podobný materiál skvěle hodí. Hudebník, skladatel a klavírista, ale také autor filmové, divadelní, scénické i jazzové hudby, totiž většinu svého profesního života strávil ve službách brněnských divadel, jako bylo (původně prostějovské) HaDivadlo či Divadlo na provázku.

Podle režiséra představení Petra Štěpána představení doprovází živá profesionální kapela sestávající z pěti hráčů. Studenti muzikálového herectví (sedm dívek a čtyři hoši) zazpívají pod vedením velké znalkyně a pěstitelky Bulisova odkazu klavíristky Dady Klementové, která je také autorkou originálních aranžmá, výběru písní, hudebního nastudování a kapelníkem v jedné osobě. Pedagožka JAMU v Brně Dada Klementová zaranžovala pro nástrojové obsazení: klavír, alt saxofon nebo klarinet, housle, violoncello a kontrabas. V podání těchto nástrojů zazní melancholicky zádumčivé či žertovné, ale hlavně pozoruhodně autentické písně, které sám autor v legraci dělil na citovky a řachandy.

Jak uvádí Mgr. Luboš Mareček, Bulisovy písně zpívala kupříkladu i Hana Hegerová nebo Marta Kubišová. Autor používal jak vlastní texty, tak zhudebňoval také verše básníků, jako například Sergeje Jesenina nebo Jaroslava Seiferta. Scénickou hudbu komponoval zejména pro inscenace Bolka Polívky, Arnošta Goldflama a Ivo Krobota. Bulis zemřel tragicky při autonehodě 12. května 1993, kdy mu bylo pouhých 46 let. Jeho tvorba však stále rezonuje napříč generacemi.Foto: Pavel Nesvadba