Přestože je česká premiéra muzikálu Spamalot v plzeňském Velkém divadle plánovaná až na 6. března příštího roku, coby mimořádná muzikálová událost letošní sezony na sebe poutá pozornost už teď. Náš magazín pro vás exkluzivně získal oficiální obsazení této show!
Patrně největší zájem veřejnosti vzbudí fakt, že na plzeňském jevišti, kterým prošla již celá řada hvězd, poprvé vystoupí v úloze Jezerní dámy populární zpěvačka a muzikálová herečka Dasha.

Osmadvacetiletá zpěvačka Dasha, vlastním jménem Dagmar Sobková, je zlínskou rodačkou. Ve třinácti letech vyhrála pěveckou soutěž Talentárium, o rok později soutěž Zlíntalent a od té doby se zpěvu věnuje profesionálně. Natočila sólové album, spolupracovala s Jiřím Kornem, působila coby vokalistka Karla Gotta i Heleny Vondráčkové a účastní se všech jejich koncertů v České republice, Německu, v Moskvě či dvakrát v prestižní Carnegie Hall v New Yorku. Sólově vystupuje v televizních pořadech, na benefičních i jiných koncertech, např. Královny popu v opeře. S repetoárem složeným převážně z latinskoamerických, funky, soul a R’n’B písní koncertuje s kapelou Pájky Pájk. Ztvárnila hlavní roli v muzikálu Popelka, Ofélii v české i anglické verzi muzikálu Janka Ledeckého Hamlet, Miu v muzikálu Galileo a postavu Mariany v opeře Martina Kumžáka Božská komedie ve Státní opeře Praha. Zmíněné úspěchy jí vynesly mezi nejvyhledávanější muzikálové interprety. Proslavila se rolí Rebeky v Golemovi a titulními úlohami v muzikálech Angelika a Mona Lisa. Na scéně Hudebního divadla Karlín obdivuhodným způsobem ztvárnila hned dvě hlavní ženské postavy, ohnivou Carmen (v alternaci s Lucií Bílou) a nenápadnou Katarinu.

Obsazení Spamalota ovšem přivádí do Plzně i další známé tváře, ať už je to zpěvák a výtvarník Jan Kříž, herec Roman Říčař, který zde hrál už v klasickém muzikálu Carousel, nositel Ceny Thálie Zbigniew Kalina nebo hudebník Jiří Urbánek. Chybět samozřejmě nebudou ani hvězdy místního muzikálového souboru Jan Kaštovský, Bronislav Kotiš a Radek Štědronský Shejbal. V hlavní roli Krále Artuše pak diváci uvidí Jiřího Untermüllera, který také od letošní sezony převzal po Patricku Fridrichovském post dramaturga souboru.

Zmíněný brodwayský hit vznikl na motivy filmu Monty Python a Svatý grál, který natočila kultovní britská humoristická formace v roce 1975. Skvěle napsaný muzikál Spamalot měl premiéru v lednu 2005 v Chicagu a hned následně 17. března téhož roku na Broadwayi. Původní broadwayské představení, režírované Mikem Nicholsem, získalo tři ocenění Tony Awards, včetně Tony za nejlepší muzikál sezóny 2004/05. Produkce vydržela v New Yorku až do letošního ledna a počet repríz tentokrát činil úctyhodných 1574. Stejně jako ve filmu se i tady jedná o velice neuctivou parodii na legendu o králi Artušovi. Rozdíl spočívá v tom, že divadelní adaptace si bere na mušku také hvězdné muzikálové produkce a jejich manýry.
Z Ameriky zamířil Spamalot na londýnský West End /premiéra 17.října 2006/, posléze pak do Austrálie, Barcelony, Kölnu a Stockholmu. Plzeňský soubor tedy bude mít nevídanou příležitost nabídnout tento hit svým divákům v české premiéře a překladu Adama Nováka pouhých pět let po prvním uvedení v Americe. Režie se ujme šéf souboru Roman Meluzín, choreografie jeden z nejvyhledávanějších českých choreografů a tanečníků Pavel Strouhal, scénu navrhne renomovaný výtvarník a současný ředitel Národního divadla v Brně Daniel Dvořák a kostýmy Ivana Brádková.
„Spamalot si dělá legraci ze všeho, z historie i muzikálového žánru. Domnívám se, že jeho uvedení má pro historii našeho souboru stejný význam, jako mělo první uvedení Bídníků v roce 1992 pro celou českou muzikálovou scénu,“ zdůrazňuje šéf souboru Roman Meluzín.

Eric Idle, John du Prez: Monty Python’s SPAMALOT
Překlad: Adam Novák
Režie: Roman Meluzín
Hudební nastudování a dirigenti: Pavel Kantořík a Jiří Petrdlík
Choreografie: Pavel Strouhal
Scéna: Daniel Dvořák
Kostýmy: Ivana Brádková
Dramaturgie: Jiří Untermüller
Sbormistr: Kateřina Studentová

Osoby a obsazení:
Král Artuš: Jiří Untermüller
Sir Robin: Radek Štědronský Shejbal
Sir Lancelot: Jan Kříž
Patsy: Jan Kaštovský
Sir Galahad: Roman Říčař
Sir Bedevere: Bronislav Kotiš
Jezerní dáma: Dasha
Historik: Zbigniew Kalina/Jiří Urbánek

Jezerní dívky: Soňa Borková, Lucie Zvoníková, Veronika Veselá, Linda Fernandez, Jarmila Dycková/Martina Drbušková, Michaela Musilová/Martina Diblíková

Rytíři: Petr Kukla, Jan Kaleja, Filip Gröger, Petr Novotný, Martin Šinták/Milan Maláč, Richard Ševčík/Pavel Tručka

Představitelé sólových rolí vytváří i další plejádu postav a postaviček.

Pokud však nechcete čekat s návštěvou plzeňského divadla až do března, jistě vás zláká současná nabídka speciálních cenových balíčků, se kterou DJKT přichází a v každém nabízí mimo jiné i jeden ze současných muzikálových titulů:

MIKULÁŠ PRO DOSPĚLÉ:
CYRANO Z BERGERACU – 5.12.2009, od 19:00 ve VD
DÁMA NA KOLEJÍCH – 12.12.2009, od 19:00 v KD
Cena balíčku 180,-Kč (platí pro 1 osobu).

VÁNOČNÍ BALÍČEK I.:
NAŠI FURIANTI – 25.12.2009, od 19:00 ve VD
KOLOČAVA – 22.1.2010, od 19:00 v KD
Cena balíčku 240,-Kč (platí pro jednu osobu)

VÁNOČNÍ BALÍČEK II.:
SLIBY CHYBY– 27.12.2009, od 19:00 v KD
LAZEBNÍK SEVILLSKÝ – 23.1.2010, od 19:00 ve VD
Cena balíčku 240,-Kč (platí pro jednu osobu)

K ZAKOUPENÝM VÁNOČNÍM BALÍČKŮM OBDRŽÍTE DÁREK. PRODEJ VŠECH TŘÍ BALÍČKU BUDE ZAHÁJEN V PÁTEK 13. 11. V PRODEJNĚ VSTUPENEK (SEDLÁČKOVA ULICE Č. 2, TEL: 378 038 190).

Foto:
1) Archivní snímek Dashy
2) Josef Hrubý – Dasha jako Katarina v muzikálu Carmen na scéně HDK
3) Produkce muzikálu Spamalot
4) Logo muzikálu Spamalot

Kontakt:
DJKT Plzeň
Předprodej vstupenek DJKT Plzeň