Muzikál Monty Python’s SPAMALOT má v plzeňském divadle právě po úspěšné české premiéře. My vás však zavedeme do zákulisí, kde v pátek probíhala poslední generální zkouška a my jsme k redakčnímu mikrofonu pozvali samotnou Jezerní dámu, kterou hraje a zpívá pražská muzikálová hvězda Dasha. Scénář ji charakterizuje takto:
Jezerní dáma – Diva. Nádherná osobnost, která má čarovnou moc. Hlavní dáma celé show. Skvělý hlas je podmínkou, protože musí zpívat nejrůznějšími styly a hlasovými rejstříky.

Vaše muzikálová kariéra začal Popelkou a Ofélií, pokračovala Angelikou a Monou Lisou, až jste naplno zazářila v Carmen. Tam hrajete oba protipólné archetypy, ohnivou Carmen i cudnou Katarinu. To je velmi neobvyklé, protože v opeře (tam je to Carmen a Micaela), je většinou Carmen obsazována tmavým typem a Micaela blondýnkou. Která z rolí je vám bližší? A nepletou se vám texty dohromady?

Ne, texty se mi kupodivu nepletou vůbec a těžko říct, která role se hraje líp. Katarina je pro mě taková odpočinková, je mi bližší povahou, ale Carmen mě baví, protože to je oříšek, úplně jiná povaha, než jsem já. Musím nad ní hodně přemýšlet a bojovat s ní, během představení jsem neustále v akci, zatímco Katarina má výstupů míň. Carmen je prostě celkově náročnější, ale je to výzva.

Není žádným tajemstvím, že karlínské divadlo chystá velký comeback muzikálu Jesus Christ Superstar. Objevíte se i v tomto legendárním díle A.L.Webbera a Tima Rice?

To zatím nevím, ale samozřejmě bych hrozně ráda, protože Ježíš byl vlastně prvním muzikálem, který jsem ještě jako dítě viděla a úplně jsem se bláznila do jeho muziky. Jako třináctiletá holka jsem si koupila i cédéčko a pouštěla si ho pořád dokola. Pak jsem měla tu čest účastnit se jako host koncertních verzí, které se hrály jak v karlínském divadle, tak i mimo Prahu. Hrozně mě to těšilo, protože Jesus má všechno – skvělou muziku, silné téma a krásné české texty Michaela Prostějovského.

Takže doufáte tajně v Máří Magdalenu?

Třeba. Ale v případě Jesus Christ Superstar bych hrála cokoli.

Teď ale sedíme v budově Velkého divadla v Plzni a máme za sebou první dějství poslední generálky skvělé muzikálové parodie Spamalot. Váhala jste dlouho, zda přijmete hostování v Plzni?

Neváhala. Musím říct, že mě překvapilo, když mi Roman Meluzín, se kterým jsem nikdy před tím nespolupracovala, prvně zavolal. Zaujalo mě už to, když řekl, že se jedná o Monty Python’s. A protože jsem nikdy nehrála komediální roli, řekla jsem si, že by to mohlo být super.

Byla jste někdy před tím v plzeňském divadle?

Samozřejmě, a také jsem o něm od různých kolegů slyšela spoustu chvály. Viděla jsem tady Chicago, Knihu džungle, komedii Hledá se muž. Zn.: Bohatý! a kdysi dávno také muzikál Cikáni jdou do nebe. Hrozně se mi líbí, jak tady ti lidé pracují a je mi trošku líto, že se o nich moc neví. Chtěla bych navnadit i diváky z Prahy, protože to není tak daleko, aby za opravdovým muzikálem přijeli do Plzně.

Takže budete pendlovat mezi Prahou a Plzní. Dá se to zvládnout? Jezerní dámu navíc hrajete bez alternace….

Já myslím, že to zvládnu v pohodě. Termíny obou projektů mám na hodně dlouho dopředu a když jsme sem zvládali jezdit od ledna na zkoušky denně, tři čtyři představení za měsíc by neměly být z časového hlediska žádným problémem.

Účinkovala jste už v mnoha projektech v několika divadlech. Někde s živým orchestrem, jinde se zpívalo na nahrávku. Je to pro zpěváka velký rozdíl?

Určitě. Já se do živé muziky úplně zamilovala a jsem teď moc spokojená, protože hraji ve dvou opravdu nádherných divadlech, v Karlíně a v Plzni, kde orchestry jsou. Jsem nadšená, úplně v sedmém nebi…

Myslíte, že by se i v budoucnu mohla zrodit další spolupráce s plzeňským muzikálovým souborem?

To zatím netuším. Záleží, jestli vůbec bude nějaká role, do které bych se divadlu hodila. Nechám to zkrátka na nich…

Na dnešní generálce Spamalota lidé doslova slzí smíchy. Doufejme, že i zítřejší premiéra bude úspěšná…

Já jsem sama zvědavá na reakce lidí, protože tady nejsou generálky veřejně přístupné, nehrajeme před publikem, ale je tu jen několik novinářů a „známých známých“, tak uvidíme.

Četl jsem český překlad Adama Nováka, takže už vím, že po přestávce zazpíváte song, ve kterém se objeví i jméno kritičky Jany Machalické. Nemáte strach? Třeba se tu kolegyně Machalická objeví…

To je otázka! Dneska jsem se zrovna ptala „Bude tady ta paní Machalická?“, a nikdo zatím neví. Já ji osobně nikdy nepotkala, ale několik jejích zdrcujících recenzí jsem samozřejmě četla. Ale tohle je celé jedna velká parodie a sranda, takže předpokládám, že by i ona můj song vzala s humorem.

V Praze se rodí muzikály jak houby po dešti. Chystáte se v dohledné době na nějaký nový konkurz?

Momentálně jsem se svými rolemi spokojená a při současném vytížení bych těžko mohla zaručit dané produkci, že opravdu odehraji určitý počet představení, takže by ani nešlo, abych do dalšího projektu vstupovala.

Díky a „Zlomte vaz!“

Čert vás vzal!

Foto: Pavel Křivánek – Monty Pynthon’s Spamalot