Druhou změnu původního dramaturgického plánu ohlásilo letos Městské divadlo Brno: Namísto ohlášeného amerického muzikálu Grandhotel inscenátoři nabídnou divákům ostrý britský humor muzikálu Spamalot! Odtajněno už bylo i obsazení hlavních rolí.

Slavná britská komediální skupina Monty Python vznikla v roce 1969 a proslavila se zejména pětačtyřicetidílnou sérií skečů Monty Pythonův létající cirkus, kterou 4 sezony vysílala BBC. Formace má na svém kontě rovněž pětici filmů, z nichž jeden se jmenuje Monty Python a Svatý Grál. Ten vypráví s pověstným nadhledem naruby obrácenou legendu o králi Artušovi, jenž putuje Británií, aby shromáždil nejlepší rytíře a přivedl je na hrad Camelot. Když tyto nejudatnější bojovníky mnoha legend vybere, zjeví se mu Bůh a pověřuje jej úkolem najít Svatý Grál. Vydávají se tedy na cestu za touto relikvií, během níž se setkávají s řadou podivných překážek a bizardních postav, aby nakonec dospěli k velkolepému a překvapivému konci…

Podle tohoto filmu vznikl skvěle napsaný muzikál Spamalot, který měl premiéru v lednu 2005 v Chicagu a hned následně 17. března téhož roku na Broadwayi. Původní broadwayské představení, režírované Mikem Nicholsem, získalo tři ocenění Tony Awards včetně Tony za nejlepší muzikál sezóny 2004-2005. Produkce vydržela v New Yorku až do ledna 2009 a počet repríz se zastavil na čísle 1574. Stejně jako ve filmu se i tady jedná o velice neuctivou parodii na legendu o králi Artušovi. Rozdíl spočívá v tom, že divadelní adaptace si bere na mušku také broadwayské muzikálové produkce a jejich manýry. Z Ameriky zamířil Spamalot na londýnský West End /premiéra 17.října 2006/, posléze pak do Austrálie, Barcelony a německého Kölnu. Českou premiéru si Spamalot odbyl v roce 2010 v plzeňském Divadle J.K. Tyla v režii Romana Meluzína. Zde se stal překvapivě jednou z nejúspěšnějších muzikálových produkcí vůbec a dokázal vyprodávat hlediště plných pět let. Plzeňané si specifický druh humoru doslova zamilovali, k čemuž jistě přispěla i chytlavá hudba muzikálu. Rovné čtyři roky už má stejný titul na repertoáru liberecké Šaldovo divadlo. Zatímco autorem původních českých textů byl Adam Novák, pro brněnské divadlo Spamalot nově překládá Zuzana Čtveráčková.

Eric Idle – John Du Prez: Monty Python’s SPAMALOT

Překlad: Zuzana Čtveráčková

Režie: Stanislav Slovák

Hudební nastudování: Dalibor Tuž

Dirigenti: Dalibor Tuž, František Šterbák

Choreografie: MartinPacek

Scéna: Christoph Weyers

Kostýmy: Andrea Kučerová, Adéla Kučerocvá

Dramaturgie: Miroslav Ondra

 

V hlavních rolích:

Král Artuš: Petr Štěpán, Lukáš Vlček

Sir Robin: Daniel Rymeš, Marco Salvadori

Sir Lancelot: Ondřej Studénka, Dušan Vitázek

Patsy: Jan Brožek, Ondřej Halámek

Sir Galahad: Lukáš Janota, Aleš Slanina

Sir Beveder: Rastislav Gajdoš, Ondřej Biravský

Jezerní dáma: Hana Holišová, Andrea Zelová, Sára Milfajtová (understudy)

Historik ad.: Jiří Ressler, Jonáš Florián

Hlas Boha: Zdeněk Junák

Premiéra na Hudební scéně MdB 28. dubna 2018