Hudební část kulturního festivalu Smetanovské dny, jehož 35. ročník probíhá po celý březen v Plzni, už přinesla nejen koncerty klasické hudby, ale i večer s lehkonohou múzou operety, jazzový klavírní koncert a nyní se chystá velký výlet do světa muzikálu. Koncert s názvem “Přijela k nám Broadway” přinese tento čtvrtek 19. března plzeňskému publiku slavné muzikálové i filmové melodie v podání Plzeňské filharmonie, kterou bude řídit americký dirigent a klarinetista Carl Topilow. Na koncertě vystoupí američtí operní zpěváci, kteří mají na svém kontě právě i řadu muzikálových úspěchů – mezzosopranistka Lindsey Falduto a tenorista Daniel Fosha.

Pro posluchače jsou připraveny například ukázky z díla G. Gershwina Porgy a Bess, výběr melodií I. Berlina i ukázky z muzikálů A Little Night Music či Follies S. Sondheima. A také hudební lahůdky klasiků 60. a 70. let L. Bernsteina (předehra k West Side Story) nebo Cole Portera. Diváci jistě ocení, že se setkají jak s notoricky známými písněmi z Pomády nebo Mamma Mia, tak se skladbami u nás dosud neuvedených světových muzikálů Wicked a The Scarlet Pimpernel. Závěr koncertu pak bude patřit tvorbě nekorunovaného krále muzikálového žánru Andrewa Lloyda Webbera a jeho Fantomovi Opery.

Carl Topilow bude ve čtvrtek dirigovat plzeňské filharmoniky, ale v USA má vlastní hudební těleso – Cleveland Pops Orchestra – s nímž již po 18 sezón pořádá série nápaditých a netradičních koncertů pro různé věkové kategorie. Topilow se věnuje se stejnou samozřejmostí vážné hudbě, muzikálu, jazzu či dixielandu a během svých koncertů najde příležitost představit se také jako sólista i showman hrající na klarinety různých barev. Jako hostující dirigent vedl více než 110 orchestrů v USA, Evropě, Asii a jižní i severní Americe. C. Topilow je dlouholetým ředitelem a dirigentem orchestrálního programu Cleveland Institute of Music a National Repertory Orchestra, v jehož rámci se též věnuje výuce mladých talentovaných dirigentů. V roce 2008 byl jmenován šéfdirigentem Firelands Symphony Orchestra ve státě Ohio.

Mladá americká mezzosopranistka Lindsey Falduto působí na různých operních scénách napříč celými Spojenými státy a její výkony sklízejí uznání publika i odborné kritiky. Na svém kontě má role např. v operách G. Rossiniho, W. A. Mozarta či G. Verdiho. Ale svůj hlas propůjčuje také muzikálovým postavám – účinkovala jako Vypravěčka v muzikálu Lloyda Webbera a Tima Ricea Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť, jako Sally Bowles v Cabaretu J. Kandera, Consuelo v Bernsteinově West Side Story aj.

Tenorista Daniel Fosha je všestranným umělcem, jenž se pohybuje s lehkostí ve světě vážné hudby i hudebního divadla a muzikálu. V oblasti muzikálu vynikal například v roli Maria (Les Misérables), či George Baileyho (A Wonderful Life). Na poli operním zpíval mimo jiné role Pucciniho či W. A. Mozarta.

Koncert, který slibuje zajímavé výlety do světa muzikálu i k titulům, které jsou v našich zeměpisných šířkách ne právě známé, nepochybně přinese poučení a zábavu. Začíná v Měšťanské besedě v 19 hodin.

Ilustrační foto: Plzeňská filharmonie (Carl Topilow, Lindsey Falduto, Daniel Fosha)